Португалія введе нові правила користування пляжами через будівництво розкішного курорту

Христина Левченко

22 Липня, 2025

Уряд Португалії та Португальське агентство охорони навколишнього середовища (APA) взяли на себе зобов’язання посилити контроль за дотриманням правил публічного доступу до узбережжя довжиною 45 кілометрів, яке користується популярністю серед туристів. Активна забудова розкішними курортами викликає занепокоєння через зростання цін на житло, обмеження доступу до пляжів і поступову втрату місцевої ідентичності.

За останні роки такі ділянки, як Мелідеc, Компорта та Тройя, привабили інвесторів із усього світу та заможних туристів, що трансформували місцеві кемпінги й рибальські села у престижні курортні зони.

Місцеві мешканці та підприємці відзначають результати цих змін:
– стрімке зростання вартості життя,
– обмежений доступ до суспільних просторів, особливо до пляжів, де багато хто з них виріс.

Під час інспекцій APA перевірила 22 пляжі на цій прибережній смузі й з’ясувала, що не всі пляжі є публічними. Дев’ять пляжів мають певні обмеження доступу:
1. Два пляжі з регульованим входом.
2. Сім пляжів, до яких доступ обмежений приватними курортами.

Серед таких пляжів – Тройя-Галé та Галé-Фонтаньш, де відвідувачі повинні пред’являти посвідчення особи або проходити через приватні забудови, щоб досягти пляжу. Крім того, у деяких випадках паркування є дефіцитним або знаходиться далеко від узбережжя.

Прикладом є пляж Галé-Фонтаньш, де доступ тепер організовано через курорт Costa Terra, що належить американському інвестору нерухомості Майку Мелдману, співзасновнику текили Casamigos разом із актором Джорджем Клуні. Комплекс пропонує приватні спортивні майданчики, органічні сади та ексклюзивні послуги.

Молода пара, яка працює на місцевому кемпінгу, розповіла Euronews:
«Якщо хочеш потрапити на пляж, потрібно або йти старою стежкою з іншої сторони, що досить складно, або залишити паспорт на вході та пройти через кемпінг».
За їхніми словами, документ повертають лише після повернення з пляжу з міркувань безпеки.

Міністр навколишнього середовища Португалії Марія да Граса Карвалью зазначила, що жоден новий туристичний проєкт поблизу пляжів на материковій частині країни не буде затверджено без попереднього забезпечення публічного доступу.

### Відсутність місця для місцевих жителів

У популярному туристичному місті Компорта ціни зростають невпинно. Англійська та іспанська мови часто чути на терасах ресторанів і кафе.

28-річний Тіаго Кінтас пояснює розвиток регіону наступним чином:
«З роками територія дедалі більше пристосовується під туризм. Місцеві давно втратили свій простір, все створюється для приїжджих, еліти. Ситуація погіршується».

Працівники ресторану Pizzaria do Monto в Компорта також підтверджують зростання вартості життя:
– Прослухана інформація про оренду житла за ціною аж 5000 євро за ніч викликає у них шок.
– Один із працівників зазначив, що хоча цьогоріч йому ще не вдалось відвідати пляж, минулого року він помітив численні вілли, які вже будувались або були в процесі зведення біля узбережжя.

Бразильська працівниця, яка мешкає в регіоні, розповіла, що її партнер, що дає уроки з серфінгу, зіткнувся з труднощами в доступі до окремих пляжів через нестачу паркувальних місць або високі ціни на них. Вона додала:
– Вони часто відвідують пляж Карвальял, де немає обмежень.
– Натомість у зоні Галé виникають ануляції бронювань, а паркінги створюють незручності.
– Якщо хочеш потрапити до пляжу, доводиться або йти пішки, або платити за дорогий паркінг, що розташований далеко.

Вона також зауважила різке подорожчання послуг на пляжах:
– Раніше три роки тому парасолі були в дефіциті, а цьогоріч їх оренда стала майже недоступною.
– Деякі оператори навіть стягують 200 євро за комплект із парасолі й крісел на день, що видається нереальним.

Міністерство навколишнього середовища пообіцяло запровадити регулювання вартості товарів і послуг на пляжах, включно з орендою сонцезахисних зонтиків, води та кави.

### «Компорта була наче рай»

Попри розквіт розкішного туризму, деякі відвідувачі ставлять під питання доцільність таких змін.

33-річний турист із Бразилії Тіаго Роча розповів, що відкрив для себе цей регіон завдяки португальським друзям, які захоплювалися місцевою кухнею, красою й спокоєм.
«Ми орендуємо будинок, і він нам дуже подобається, але ціни високі», — поділився він. — «Плачуємо понад 1000 євро за ніч».

Французько-єгипетський дизайнер Крістіан Лубутен, який давно приїжджає сюди, зазначив, що через надмірне будівництво залишив Компорту й переїхав далі на південь у Мелідеc, де тепер має дві власності.
«Компорта була наче рай», — сказав він у 2023 році в інтерв’ю Financial Times. — «Мелідеc — це те, чим Компорта була на початку».
Він також додав: «Людей приваблює автентичність, її потрібно зберегти. Не очікуйте, що Мелідеc стане на зразок Сен-Тропе. Цього не буде».

Раніше цього місяця парламент відхилив петицію громадян, підписану понад 10 000 осіб, які вимагали посилення захисту Тройської півострови. Проте місцеві активісти мають намір продовжувати тиск на владу.

27 липня рух Reopen Galé організує протест на пляжі Мелідеc під час проведення Атлантичного ультрамарафону.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар