Римська імперія вражала своєю розкішшю й масштабністю: на її величезній території, що охоплювала близько 5 мільйонів квадратних кілометрів – від Португалії на заході до Месопотамії на сході, а також з півночі на південь від Шотландії до Судану – існувало приблизно 1400 великих міст і безліч менших поселень. Багато з цих давніх міст збереглися до наших днів і перетворилися на туристичні пам’ятки, однак численність їх така значна, що деякі залишаються маловідомими навіть серед дослідників і мандрівників. Відоме видання Lonely Planet підготувало добірку менш популярних, але не менш унікальних об’єктів спадщини Римської імперії.
1. Тімгад, Алжир
Сучасне місто Тімгад розвинулося за зразком класичного римського міського планування, де вулиці утворюють чітку сітку, що починається від центрального форуму, де розміщувалися храми та торговельні майданчики. Руїни Тімгада займають величезну площу, яка поділена на чотири квартали двома великою стародавніми дорогами, що перетинаються і утворюють головні осі міста – із півночі на південь і зі сходу на захід. Від них відгалужуються численні менш значущі вулички, розташовані під прямим кутом.
Тімгад славиться добре збереженими тріумфальними арками, громадськими банями та амфітеатром – це вражаючий зразок римської міської інфраструктури.
Сучасна інфраструктура транспортного сполучення обмежена: автобуси курсують нерегулярно, зокрема з міста Батна, що за 40 км. Якщо ви перебуваєте в Константині – третьому за величиною місті Алжиру – найзручнішим варіантом дістатися до Тімгада є таксі (поїздка займе трохи більше 2 годин).
2. Сагалассос, Туреччина
Сагалассос був заснований як пісідійське поселення ще за століття до розквіту Римської імперії. У I столітті до н.е. місто було включене до імперії і набула статусу важливого регіонального центру в гірській місцевості Туреччини.
По всьому місту розташовані вражаючі громадські споруди, серед яких виділяється німфей Антоніна Пія – декоративний фонтан із архітектурними арками та нішами, де розміщувалися статуї імператорів та богів. Відреставрований фонтан і сьогодні вражає туристів роботою інженерії: вода падає у великий бірюзовий басейн.
Громадський транспорт у Сагалассосі відсутній, однак можна доїхати маршрутками (долмушами) до Агласуна – невеликого міста біля підніжжя пагорбів, а звідти подолати 7-кілометровий підйом пішки або на таксі (поїздка близько 15 хвилин). Легко дістатися також орендованим автомобілем, наприклад, з Памуккале за один день.
3. Ель-Джем, Туніс
Ель-Джем відомий величезним і добре збереженим амфітеатром, що є одним із найбільших у Римській імперії. Він трохи поступається розмірами римському Колізею, але при цьому значно менше освоєний туристами. Це ідеальне місце для тих, хто хоче відчути атмосферу великих коридорів і арени, на якій колись відбувалися гладіаторські бої Північної Африки, та уявити себе глядачем найбільш популярного розважального видовища Риму.
4. Оранж, Франція
Драматичні театральні постановки користувалися широкою популярністю, тому театри була збудовані у різних регіонах імперії. В Оранжі розташований один із найкраще збережених римських театрів. Зведений в І столітті н.е., він міг вмістити до 7000 глядачів, розміщених у 34 напівкруглих рядах.
Сьогодні театр відкритий для туристичних відвідин і одночасно слугує концертною сценою. Відвідування концерту тут дозволяє по-справжньому оцінити архітектурний задум, який є зразком вражаючої акустики.
5. Джераш, Йорданія
Джераш був одним із десяти міст, що входили до Декаполіса – культурного регіону римського світу на сході імперії. Сьогодні це найкраще збережене місто Декаполіса з винятковим овальним форумом – рідкісним і вишуканим типом громадської площі.
Від форуму головна міська дорога пролягає на північ. На бруківці помітні сліди коліс стародавніх колісниць. Це справжній літопис подорожей римлян кількох століть тому.
6. Булла Регія, Туніс
Жителі Булли Регії розробили унікальну архітектуру – житла під землею, щоб захиститися від палючого сонця. Чимало таких підземних вілл чудово збереглись.
Під час дослідження цих будинків можна отримати уявлення про повсякденне життя в Римській імперії, оскільки вілли прикрашені мозаїками, мають лазні і фонтани. Найкращий час для відвідування – весна та осінь, а саме квітень, травень чи вересень, оскільки літня спека тут дуже висока.
7. Остія, Італія
Руїни Остії розташовані всього за 25 кілометрів від Риму. Тут значно менше туристів, що дозволяє спокійно досліджувати стародавнє місто, особливу увагу приділяючи численним банним комплексам (їх нараховується 26). Це свідчить про важливу роль громадських лазень у соціальному житті давніх римлян. Особливу цінність представляє мозаїка в термах Нептуна.
Дістатися можна з Риму поїздом лінії Рим-Лідо, сідаючи на станції Порта Сан Паоло і слідуючи до зупинки Остія Антіка. Поїздка триває близько 35 хвилин.
8. Дара, Туреччина
Римляни зважали на збереження водних ресурсів, тому будували масштабні цистерни – підземні ємкості для запасів води. У східній Туреччині знаходяться маловідомі, але гігантські цистерни Дари.
Спуск у величезні камери, підтримувані монументальними колонами, створює дещо моторошне, але захопливе відчуття. Це унікальна можливість спостерігати за масштабом римської інженерної думки. Крім того, на цій території розташовані великі некрополі, розкидані по всьому древньому місту.
9. Міст Алькантара, Іспанія
Римські дороги мали стратегічне значення, їх маршрути були максимально прямолінійними, що часто вимагало будівництва мостів для долання річок і долин. Прикладами такого інженерного генія є міст Алькантара в Іспанії.
Ця величезна кам’яна споруда заввишки 45 метрів і завдовжки 182 метри підтримується масивними колонами. Побудований у II столітті, міст досі експлуатується, що засвідчує досконалість римської майстерності.
10. Стіна Антоніна, Шотландія
Це земляна оборонна конструкція, що простяглася між затоками Клайд і Форт. По всій її довжині розташовані численні фортеці, які служили для захисту Римської імперії від нападів каледонців із півночі.
Стіна впродовж часу занепала, але її сліди й досі помітні, що дозволяє уявити період, коли римська влада була надто розтягнута і змушена була відійти.
Раніше УНІАН.Туризм повідомляв про маленьке містечко, до якого можна дістатися виключно пішки через міст, і яке отримало прізвисько «вмираюче місто».
—
Ваша увага до цих унікальних історичних пам’яток дасть змогу зануритись у велич світу Римської імперії, її архітектурної досконалості та культурної спадщини, що збереглась незважаючи на століття.