Сьогодні Росія намагалася здійснити удар по Дніпру за допомогою керованого авіаційного боєприпасу, який був успішно перехоплений Силами оборони України. За наявною інформацією, керована авіабомба з реактивним двигуном «Гром-1» пройшла понад 100 км, перш ніж її збили. Аналітики порталу Defense Express підкреслюють, що застосування подібної зброї не є новим явищем.
Експерти відзначають наступне:
– Публічно зафіксовано поодинокі випадки застосування «Гром-1».
– Вперше уламки цієї ракето-бомби були виявлені ще в березні 2023 року.
– Протягом 2024 року зафіксовано декілька випадків використання, зокрема, у вигляді терористичних ударів по цивільній інфраструктурі в Мирнограді, Херсоні та Харкові.
Як пояснюють фахівці Defense Express, «Гром-1» є гібридною зброєю, що поєднує в собі характеристики ракети та авіаційної бомби. Цей боєприпас належить до невеликої серії керованої ракетно-бомбової зброї сімейства «Гром». При цьому існує також керований плануючий боєприпас «Гром-2», який відрізняється від «Гром-1» відсутністю реактивного двигуна, проте має збільшену бойову частину.
Що стосується технічних параметрів ракето-бомби, запущеної по Дніпру (за умови, що це була саме вона), вони виглядають так:
1. Загальна маса: близько 600 кг.
2. Маса бойової частини – понад половину від загальної ваги, або 315 кг.
3. Заявлена максимальна дальність ураження сягає 120 км, проте це досяжно лише за оптимальних умов:
– скидання бомби з висоти 12 км;
– швидкість бомбардувальника – 1600 км/год.
У разі, якщо висота або швидкість літака в момент скидання будуть меншою, дальність польоту боєприпасу відповідно знизиться.
Вперше держава-агресор продемонструвала продукцію сімейства «Гром» у 2015 році, повідомляють аналітики. Державні випробування цієї зброї пройшли у 2018 році. Таким чином, на сьогоднішній день продукція цієї лінійки цілком може серійно виготовлятися.