Що таке «Попкорнова хвороба» і чи можливо її уникнути — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

21 Липня, 2025

«Попкорнова хвороба» — це народна назва облітеруючого бронхіоліту, рідкісного, але надзвичайно серйозного захворювання дихальної системи. Як пояснює пульмонологиня Олена Мироненко, в останній час цей недуг асоціюють із вейпінгом. Вдихання хімічних речовин, більшість із яких не призначені для легенів, спричиняє значну шкоду організму і провокує невиліковне ураження дихальних шляхів.

### Чому захворювання отримало назву «попкорнової хвороби»?

Лікарка зазначає, що ця хвороба не є новою, але зараз вона стрімко набирає поширення. Раніше про облітеруючий бронхіоліт мало хто знав, проте вперше його виявили у працівників фабрик з виробництва попкорну. Вони вдихали ароматизатор з масляним запахом, через що хвороба й отримала таку назву. Сьогодні подібні випадки фіксують серед користувачів електронних сигарет, пояснює фахівчиня.

### Потенційно небезпечні складники

Особливу увагу Олена Мироненко приділяє електронним сигаретам з ароматизованими рідинами. Деякі з цих рідин містять діацетил або подібні хімічні компоненти. При їх інгаляційному контакті відбувається незворотне звуження бронхіол через хронічне запалення і розвиток фіброзу. Токсичність діацетилу задокументована.

До інших речовин, що можуть бути шкідливими для здоров’я, належать:

– ацетоїн і 2,3-пентандіон — хімічні сполуки зі схожими властивостями;
– продукти термічного розпаду пропіленгліколю та гліцерину, зокрема формальдегід;
– метали (ніколь, свинець), які можуть потрапляти в аерозоль із нагрівальних елементів пристрою.

Пульмонологиня звертає увагу, що найбільше діацетилу вміщують десертні та фруктові «смаки» рідин для вейпів. Хоча ці ароматизатори допустимі для перорального вживання, наприклад у кондитерських виробах або напоях, безпека їхнього інгаляційного застосування не доведена. Більшість таких сполук є потенційно токсичними для дихальних шляхів.

Навіть за відсутності діацетилу аерозолі містять частинки та токсини, що спричиняють запальні процеси, оксидативний стрес і, потенційно, фіброз.

### Клінічні прояви «попкорнової хвороби»:

– постійний сухий кашель, який не реагує на стандартне лікування;
– прогресуюча задишка, особливо під час фізичних навантажень;
– свистячі хрипи під час видиху;
– відчуття стискання, скутості у грудній клітці;
– неспецифічні симптоми: загальна слабкість, субфебрилітет, біль у грудях.

Іноді при комп’ютерній томографії у пацієнтів спостерігається картина, характерна для організуючої пневмонії або EVALI (вплив захворювання, пов’язаного з використанням електронних сигарет).

### Діагностика і лікування

На початкових стадіях розвитку хвороби можливе її зупинення шляхом повної відмови від вейпінгу. Втім, утворені рубці в бронхіолах є незворотніми. Важливу роль відіграє своєчасна діагностика і припинення контакту з токсичними речовинами. Лікувальна тактика включає призначення інгаляційних стероїдів і бронхолітиків, але вона не завжди ефективна.

Наразі в Україні відсутній національний реєстр або система моніторингу уражень легень, спричинених вейпінгом. За словами пульмонологині, дедалі частіше реєструються випадки невизначеної обструкції у молодих людей, які користуються вейпами. У Сполучених Штатах Америки у 2019–2020 роках зафіксували понад 2800 випадків EVALI, серед яких були і летальні. Більшість пацієнтів — молодь до 25 років, що використовувала вейпи або ароматизовані суміші. Ці дані спонукають переосмислити уявлення про вейп як про менш шкідливу альтернативу.

### Хто найуразливіший до «попкорнової хвороби»?

– молоді люди через незрілу респіраторну систему;
– пацієнти з бронхіальною астмою або хронічним обструктивним захворюванням легень;
– особи, які поєднують вейпінг із курінням, оскільки в таких випадках відбуваються паралельні механізми ураження бронхів та легенів.

За додатковою інформацією можна звернутися до каналу Суспільне Дніпро у Telegram.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар