Що відомо про останній меморандум

Олена Ткач

15 Липня, 2025

IT-компанії створили першу в Україні саморегулятивну організацію у сфері штучного інтелекту (ШІ).

У Міністерстві цифрової трансформації України повідомили, що 14 провідних українських IT-компаній об’єдналися для формування першої вітчизняної саморегулятивної організації у сфері ШІ. Головною метою цього об’єднання є розробка інноваційних продуктів із дотриманням принципів безпечного застосування штучного інтелекту, викладених у Добровільному кодексі поведінки.

До складу цієї організації увійшли наступні компанії:

  • Grammarly — ініціатор голосового асистента на базі штучного інтелекту, який допомагає покращити комунікацію англійською мовою та підвищити продуктивність.
  • MacPaw — українська IT-фірма, що розробляє та поширює сучасне програмне забезпечення для macOS та iOS, спрямоване на полегшення життя користувачів Mac.
  • LetsData — стартап, який за допомогою ШІ виявляє та аналізує шкодочинні інформаційні кампанії в медіапросторі.
  • DroneUA — українська група компаній, міжнародний системний інтегратор рішень безпілотників, робототехніки та енергонезалежних систем, яка формує екосистеми у нових секторах розвитку.
  • WINSTARS.AI — провідний R&D-центр в Україні для розвитку штучного інтелекту, що створює персоналізовані AI-рішення для бізнесу.
  • Gametree.me — розробник застосунку для пошуку однодумців-геймерів для спільної гри.
  • YouScan.io — розробник платформи для аналітики соціальних медіа на основі штучного інтелекту.
  • EVE.calls — компанія, що спеціалізується на голосових технологіях і розмовному ШІ.
  • Valtech — міжнародна сервісна компанія, яка пропонує комплексні цифрові рішення для глобальних бізнесів, поєднуючи технології, стратегічне планування та креативність із застосуванням ШІ.
  • ЛУН — українська продуктовна IT-компанія, яка створює PropTech-платформи для пошуку оренди й купівлі житла.
  • Yieldy — українська компанія, що розробляє програмне забезпечення та впроваджує AI-рішення у бізнес-процеси.
  • SoftServe — одна з найбільших українських IT-компаній, що займається розробкою програмного забезпечення і консалтингом у сфері цифрових технологій.
  • Uklon — український сервіс виклику авто, який активно впроваджує технології штучного інтелекту для підвищення якості обслуговування.
  • Preply — міжнародна онлайн-платформа для освіти, що допомагає учням знаходити репетиторів, зокрема для вивчення іноземних мов дистанційно.

Заступник Міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції Олександр Борняков підкреслив: «В Україні розпочався період саморегулювання в сфері ШІ: компанії самостійно створюють та впроваджують етичні стандарти у власних продуктах. Держава підтримує їх рекомендаціями, а надалі буде масштабувати найкращі бізнес-практики по всьому ринку. Саморегулювання дає можливість компаніям першими адаптувати найвищі стандарти до AI-продуктів і відповідно посилити довіру інвесторів, партнерів і клієнтів».

Основні положення меморандуму

  • Кожна компанія щонайменше раз на рік (або частіше) надаватиме звіт, у якому детально описуватиме інтеграцію етичних принципів у розробку, впровадження та експлуатацію штучного інтелекту.
  • Звіт готують спільно компанії з Міністерством цифрової трансформації, Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та Асоціацією IT Ukraine.

Юристка в сфері штучного інтелекту ЦЕДЕМ, Ольга Петрів, зауважила: «Ініціація процесу саморегулювання та створення відповідної організації — це сміливий крок українського бізнесу до розвитку дійсно етичного використання ШІ. Україна вкотре демонструє себе першопрохідцем у цій галузі. ЦЕДЕМ з радістю, разом із Мінцифрою та Комітетом з питань ШІ, виступає ініціатором цього процесу і наразі виконує функції секретаріату. Формування саморегулівної організації і початок процесу саморегулювання ще раз підтверджує, що саме українські компанії можуть задавати стандарт відповідального розвитку технологій у світі».

Компанії-учасники відповідатимуть за самоконтроль дотримання принципів застосування ШІ. Цьому сприятимуть ЦЕДЕМ та IT Ukraine, які входять до складу Секретаріату організації.

Виконавча директорка Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук підкреслила: «Ця ініціатива є прикладом того, як українська IT-спільнота готова брати на себе відповідальність за розвиток штучного інтелекту. Асоціація з радістю долучається до процесу як частина секретаріату і підтримує формування етичних та прозорих правил у цій динамічній сфері. Віримо, що саморегулювання стане міцним фундаментом для зростання довіри, розвитку та міжнародної співпраці у галузі ШІ». Текст Меморандуму доступний за посиланням.

Як стати учасником саморегулівної організації у сфері ШІ

До організації можуть приєднатися інші компанії за умови відповідності критеріям, зазначеним у Меморандумі. З усіх питань щодо приєднання, отримання Меморандуму, Кодексу чи шаблону звіту можна звертатися на електронну адресу: [email protected].

Значення саморегулювання у сфері ШІ

Україна перебуває на шляху формування законодавчих актів щодо штучного інтелекту з метою захисту громадян, держави та бізнесу від потенційних ризиків, пов’язаних із ШІ. Впровадження регулювання в цій галузі є також частиною євроінтеграційного курсу країни. У червні 2024 року Міністерство цифрової трансформації презентувало Білу книгу регулювання ШІ.

Обраний підхід передбачає використання «bottom-up» моделі, за якою держава спочатку готує бізнес до майбутніх стандартів у галузі ШІ, а потім вводить у дію законодавство, синхронізоване з європейськими нормами.

Початковий етап цього процесу охоплює період саморегулювання, коли компанії за підтримки держави та профільних організацій добровільно впроваджують етичні стандарти у розробку своїх продуктів. Дотримання етичних норм допомагає бізнесу легше виходити на міжнародні ринки та здобувати довіру інвесторів, партнерів і користувачів.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар