Цього року столиця України вдесяте прийматиме Саміт перших леді та джентльменів — значущий міжнародний форум, започаткований за ініціативи Олени Зеленської, першої леді України. Цей престижний захід щороку збирає впливових діячів із різних куточків світу для спільного пошуку відповідей на найактуальніші виклики сучасності. Як повідомляє «Главком» з посиланням на організаторів, цьогорічний Саміт уперше пройде у дводенному форматі.
Темою форуму стала «Освіта, яка моделює світ» (Education Shaping the World). Ця тема покликана акцентувати увагу світової спільноти на ключовій ролі освіти в утвердженні гуманніших, безпечніших умов життя. Організатори наголошують, що освіта не лише є базовим правом людини, а й становить фундамент для миру, стабільності, рівності та економічного розвитку. Особливо це актуально у контексті, коли понад 250 мільйонів дітей у світі позбавлені доступу до здобуття освіти, а мільйони не отримують життєво важливих навичок. Освіта ж здатна не лише гарантувати стабільність і захист для нового покоління, а й формувати стійкі суспільства, що протистоять війнам.
Програма та учасники Саміту
У заході візьмуть участь перші леді та джентльмени, міністри освіти, провідні освітяни, державні діячі, інноватори у сфері викладання, а також педагогічні працівники з унікальними історіями та нобелівські лауреати. Учасники зможуть долучитися до панельних дискусій і публічних лекцій, які відбудуться у провідних університетах України.
Особливої уваги заслуговує участь у цій події вчителів із країн, представлених першими леді та джентльменами. Вони не лише поділяться власним досвідом, а й відвідають українські школи, встановлюючи тісні професійні контакти з місцевими колегами.
Серед основних тем для обговорення на Саміті:
- Рівний доступ до освіти, незалежно від війни, географії, релігії чи соціального статусу.
- Роль учителя як носія моральних цінностей і агента змін.
- Технології та інновації: баланс між етикою прогресу, гуманністю та цифровізацією.
- Вплив освіти на утвердження миру та гуманітарних ідеалів.
Новий формат і стратегічні цілі
Вперше цей ювілейний Саміт відбуватиметься у форматі двох днів. Програма передбачає панельні дискусії, міністерські діалоги, TED-виступи, тематичну виставку інновацій у галузі освіти, а також презентацію міжнародного наукового дослідження, присвяченого обраній тематиці.
Головною метою Саміту є не лише консолідація впливових лідерів і експертів миру, а й ініціювання конкретних змін на рівні стратегічних рішень, реформ освітніх систем і формування глобального гуманітарного порядку денного. Відслідковувати перебіг подій можна на офіційному вебсайті Саміту та в соціальних мережах: Instagram, Facebook і YouTube.
П’ятий Саміт перших леді та джентльменів — це ювілейний захід щорічної міжнародної платформи, започаткованої Україною для зміцнення глобальної співпраці.
Про Саміт перших леді та джентльменів
Цей форум започатковано дружиною президента України Оленою Зеленською у 2021 році як міжнародну діалогову платформу подружжів перших осіб різних країн світу. Метою є обмін досвідом та спільна реалізація проєктів на благо населення Землі. Перші три Саміти відбулися у 2021, 2022 та 2023 роках відповідно.
Досягнення попередніх Самітів
-
Інавгураційний Саміт 2021 року: тема — «М’яка сила у новій реальності» (Soft Power in the New Reality). Захід започаткував унікальний формат глобальної співпраці та солідарності в гуманітарній сфері.
-
Другий Саміт 2022 року: тема — «Україна та світ: майбутнє, яке ми (від)будуємо разом» (Ukraine and the World: The Future We (Re)build Together). Форум сприяв збору 6,2 млн доларів США на закупівлю 92 карет швидкої допомоги для України.
-
Третій Саміт 2023 року: тема — «Ментальне здоров’я: стійкість і крихкість майбутнього» (Mental Health: Fragility and Resilience of the Future). Ініціатива охопила 11 країн і стала поштовхом до створення 25 міжнародних медичних партнерств (тепер їх уже 64 у 24 країнах).
- Четвертий Саміт 2024 року: тема — «Захист дітей: Гарантії безпечного майбутнього» (Protecting Childhood: Ensuring a Safe Future). Захід об’єднав представників 18 держав у спільній роботі над проблемами дитячого захисту, що завершилося підписанням міжнародної декларації та презентацією глобального дослідження з безпеки дітей.
Водночас нагадується, що заяви про підтримку Києва на саміті НАТО в Нідерландах не матимуть значного впливу на складну ситуацію в Україні. Попередні президенти США неодноразово намагалися переконати союзників у НАТО менше покладатися на американські ресурси у фінансуванні Альянсу, успіх частково мав лише Дональд Трамп, який акцентував увагу на загрозі європейській безпеці з боку Росії.