Страйк авіадиспетчерів призведе до двох днів зупинки роботи аеропортів Франції

Олена Ткач

3 Липня, 2025

3–4 липня низка французьких аеропортів змушена значно скоротити кількість авіарейсів. Управління цивільної авіації Франції (DGAC) попередило пасажирів про можливі затримки та скасування вильотів на всіх аеропортах країни через масштабний страйк авіадиспетчерів, запланований на ці дні.

Очікується, що страйк спричинить серйозні перебої в роботі авіаслужб, особливо найбільше постраждають аеропорти Парижа і південних регіонів Франції, інформує Euronews Travel. DGAC було рекомендовано обмежити пропускну здатність аеропортів у всій країні, що автоматично призведе до скасування частини рейсів. Зокрема:

– 3 липня кількість рейсів у паризьких аеропортах буде зменшена на 25%;
– 4 липня скорочення складе 40%.

Профспілка авіадиспетчерів UNSA-ICNA, другу за чисельністю у Франції, закликала своїх членів до страйку 3 та 4 липня 2025 року. Основні претензії спрямовані проти, як вони характеризують, «токсичного» та «авторитарного» стилю керівництва. Профспілка також вимагає збільшення кількості персоналу та підвищення рівня заробітної плати.

Крім того, третя за величиною профспілка авіадиспетчерів USAC-CGT підтвердила свою готовність до страйку 3 липня. Водночас найбільша профспілка SNCTA, що об’єднує 60% диспетчерів, заявила, що не планує підтримувати акцію протесту.

Цей страйк збігається з періодом літніх шкільних канікул у Франції, під час якого пасажиропотік стає максимальним. За інформацією DGAC, ці дні є одними з найінтенсивніших протягом року для авіаслужб.

Щодо регіонального розподілу скорочень рейсів, DGAC встановило такі обмеження:

– 3 липня скасовано понад половину всіх рейсів з аеропорту Ніцци, а також з аеропортів Бастії та Кальві на острові Корсика;
– В аеропортах Ліон, Марсель, Монпельє, Аяччо і Фігарі кількість рейсів зменшено на 30%;
– Парижські аеропорти «Шарль де Голль», «Орлі» та «Бове» скорочують рейси на 25%.

На 4 липня заплановані більші обмеження:

– авіакомпанії рекомендовано зменшити рейси в і з паризьких аеропортів на 40%;
– на 50% скоротяться рейси до/з Ніцци;
– у регіональних аеропортах Ліона, Марселя, Монпельє, Аяччо, Бастії, Кальві та Фігарі рекомендоване скорочення рейсів на 30%.

У DGAC попереджають, що навіть із запровадженими превентивними заходами слід чекати значних порушень роботи аеропортів і великих затримок. Пасажирам радять перевіряти стан рейсу безпосередньо в авіакомпанії перед відправленням до аеропорту.

Ірландський лоукостер Ryanair повідомив, що через страйк у Франції змушений скасувати 170 рейсів 3 і 4 липня, що позначилося на поїздках понад 30 тисяч пасажирів.

Крім того, страйк може вплинути також на транзитні польоти через французький повітряний простір. Декілька рейсів, ймовірно, доведеться перенаправляти в обхід Франції, що призведе до додаткових затримок. Особливо постраждають маршрути до Бельгії, Португалії, Іспанії та Марокко, а також зворотні.

### Передумови страйку та історія протестів

Авіадиспетчери Франції вже впродовж кількох років ведуть наполегливу боротьбу з DGAC, хоча нинішній страйк є їх першою масштабною акцією протесту з початку 2024 року. Наприкінці травня попереднього року подібні страйки призвели до блокування близько 70% рейсів. Після цього було укладено «олімпійське перемир’я», внаслідок якого страйки тимчасово припинилися.

У 2023 році страйки авіадиспетчерів спричинили значні порушення у роботі авіасервісів Франції із десятками тисяч скасувань та затримок, створивши масштабний хаос у сфері подорожей. Згідно з даними Євроконтролю, страйки в період з березня по квітень 2023 року торкнулися понад 10 мільйонів пасажирів.

У відповідь на ці події у Франції ухвалили нове законодавство, що зобов’язує авіадиспетчерів, які планують страйк, повідомляти про це керівництво не пізніше ніж за 48 годин. Цей норматив покликаний забезпечити роботодавцям час для формування тимчасових графіків з урахуванням кількості працівників, які зможуть працювати під час страйку.

Варто зазначити, що подібні вимоги вже діють для працівників національних залізниць SNCF і паризького оператора муніципального транспорту RATP.

Читайте також:

Слідкуйте за актуальними новинами у сфері туризму, шукайте ідеї для подорожей і переглядайте мальовничі світлини з усього світу на Телеграм-каналі УНІАН.Туризм.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар