В Україні до кінця поточного року очікується стабілізація цін на нові легкові автомобілі та пожвавлення інтересу до електрокарів.
За даними Інституту дослідження авторинку, у червні на українському ринку було реалізовано близько 6 тисяч нових легкових автівок. Це приблизно на 10% менше, ніж у травні, проте на 16% більше, ніж у червні минулого року. Таким чином можна сказати, що попит на нові автомобілі в умовах четвертого року війни залишається на досить високому рівні, незважаючи на постійне зростання вартості більшості моделей і зміни у системі оподаткування.
Найпопулярніші марки серед покупців – це:
– Toyota з 782 автомобілями;
– Volkswagen – 550 одиниць;
– Renault – 448;
– Skoda – 436;
– BYD – 400.
До лідируючої десятки також увійшли Hyundai (325), Honda (264), BMW (255), Audi (238) та Citroen (235). За моделями найчастіше обирають Renault Duster (342 одиниці), Toyota RAV4 (245) і Volkswagen ID.Unyx (264). Останній демонструє найдинамічніші темпи зростання попиту у порівнянні з попередніми місяцями, незважаючи на те, що дана модель призначена для китайського ринку. Водночас вона добре адаптується до українських доріг і дедалі активніше користується попитом, як і Toyota Land Cruiser Prado.
Серед легкових автомобілів, вироблених або доукомплектованих в Україні, у червні найпопулярнішим став кросовер Skoda Karoq (79 примірників), який збирають на Закарпатському заводі «Єврокар». Далі йдуть переоснащені місцевими підприємствами автомобілі Toyota RAV4 (17 штук) та Renault Duster/СКС-RDS (13), пристосовані під спеціальні потреби, зокрема для поліції чи медичних служб.
Щодо структури споживання за типом пального, лідерство утримують бензинові модифікації із часткою 34,9% від загальної кількості проданих авто. Далі слідують електромобілі, частка яких становить 23,2% і зросла за місяць на 4,5%. Гібридні версії займають 23%, дизельні – 18,7%, а транспортні засоби з газобалонним обладнанням (ГБО) – лише 0,2%.
Ринок вантажних та спеціалізованих автомобілів менш масштабний. У червні було реалізовано 856 одиниць такого транспорту, що майже на 29% менше, ніж у аналогічний період минулого року. Лідери серед вантажівок – марки Citroen (152), Renault (107), Peugeot (70), Mercedes-Benz (60) і Toyota (59). Загалом із початку року парк вантажних і спеціальних автомобілів в Україні поповнився на 5629 нових одиниць, що на 10% менше за відповідний період 2024 року.
Аналітики наголошують, що з початку поточного року на ринку легковиків відновився попит після зимового спаду: активізація продажів почалася у квітні, досягши піку у травні з понад 6700 реалізованими авто. Проте частка нових автомобілів на ринку поки що залишається меншою, ніж частка автомобілів, що були у вживанні.
У 2025 році суттєво зростає інтерес до електромобілів. У першому кварталі країна імпортувала 20,1 тисячі легкових електрокарів – майже на третину більше, ніж у першому кварталі минулого року. Це свідчить про підвищення попиту на екологічний транспорт. Водночас загальний імпорт легкових автомобілів за цей період знизився на 7,8%, що пов’язано з економічними чинниками та поправками в законодавстві.
Ціни на нові авто зростають повільно, під впливом змін у виробничих умовах, ситуації на світовому ринку, а також внутрішніх факторів, зокрема інфляції, девальвації гривні та змін у системі оподаткування.
Щодо прогнозів, експерти очікують, що в другій половині року попит на електромобілі та гібриди й надалі збільшуватиметься, з урахуванням екологічних стандартів і потенційної економії пального. Прогнозується стабілізація цін на нові автомобілі та поступове відновлення імпорту.
Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко вважає, що показники авторинку 2025 року будуть приблизно на рівні минулорічних. Він пояснює це тим, що наприкінці минулого року попит зріс через податкове стимулювання, зокрема через запровадження 15% додаткового податку на автомобілі, що спричинило активні покупки в серпні-жовтні 2024 року. Через це більшість коштів, які українці планували витратити на оновлення автопарку, уже використані.
У нинішньому році особливих змін, здатних суттєво вплинути на попит, Назаренко не передбачає, окрім можливого зростання осінніх продажів електрокарів. Це може статися після того, як уряд і парламент визначаться щодо продовження пільг на ввезення електромобілів. Наразі до 1 січня наступного року електрокари ввозять без ПДВ і митних зборів, сплачуючи лише невеликий акциз близько 100 євро. Після зняття пільг – ввезення буде оподатковуватися за загальними ставками, що можуть підвищити ціну електромобілів приблизно на 30%, оскільки більшість з них імпортується з Китаю. Це, ймовірно, призведе до зниження продажів електрокарів у 2026 році, але стимулюватиме їх купівлю у другій половині 2025 року.
Інших суттєвих змін на ринку не очікується, оскільки наразі відсутні зовнішні фактори, які можуть істотно вплинути на ситуацію. Пропозиція нових автомобілів на світовому ринку зростає: у першому кварталі глобальне виробництво автотранспорту перевищило 22,5 мільйона одиниць, що на 3% більше, ніж за перші три місяці минулого року. Зростання в сегменті легкових автомобілів було ще більш значним – 6%. Загалом у світі щомісяця з конвеєра сходить близько 1,5 мільйона легковиків.
За обсягами виробництва на першому місці знаходиться Китай, який у першому кварталі 2025 року випустив 7,56 млн автомобілів, збільшивши виробництво на 15% у порівнянні з відповідним періодом 2024 року. США знизили цей показник на 7%, виготовивши 2,55 млн автомобілів. Третя позиція – за Японією з 2,14 млн авто (+12%). Серед лідерів також Індія з 1,7 млн (+5%) та Німеччина – 1,1 млн (+4%).
Автор: Владислав Обух, Київ
Фото: unsplash, infocar.ua, facebook