Вадим Дикий, ветеран російсько-української війни та колишній командир роти батальйону «Айдар», у відповідь на питання УНІАН визнав, що темп мобілізації в Україні наразі не відповідає необхідним показникам. Проте він підкреслив, що мобілізаційний процес все ще триває, незважаючи на численні перешкоди.
З початку повномасштабного вторгнення Росія активно намагається дестабілізувати мобілізацію на українській території. Для цього ворог застосовує комплексну інформаційну кампанію, спрямовану на населення України, а також здійснює прямі ракетні та інші удари по територіальних центрах комплектування та набуття бойового стану (ТЦК і СП). Втім, незважаючи на ці зусилля, мобілізаційна кампанія в країні не припиняється.
Дикий наголосив на тому, що російська сторона вклала величезні ресурси в інформаційну війну, яка тривала протягом трьох років. За його оцінками, ці «інформаційні війська» показали більшу ефективність, аніж регулярна армія РФ на фронті.
Ветеран пояснив:
– Через Telegram-канали, широкі мережі ботів і «корисних ідіотів» — людей, які часом навіть усвідомлено не розуміють, що сприяють злочинній діяльності ворога — російські спецслужби активно поширюють необхідні Росії меседжі та наративи.
– Завдяки цим діям вони суттєво ускладнили процес мобілізації, суттєво знизили її темпи та зробили тему мобілізації токсичною для українських політиків.
– Це, за словами Дикого, є значними досягненнями «інформаційних військ» Росії.
Крім того, приблизно півроку–рік тому в інформаційну кампанію РФ додали елемент диверсійної діяльності. Росіяни неодноразово намагалися підпалити чи підірвати будівлі територіальних центрів комплектування. Проте й цю хвилю спроб вдалося приборкати.
– З одного боку, ефективно спрацювали українські спецслужби: СБУ викрила та нейтралізувала значну кількість диверсантів.
– З іншого боку, певною мірою загасити хвилю диверсій допомогла навіть сама російська сторона.
Ветеран повідомив, що багато громадян, які погоджувалися за гроші російських кураторів здійснювати диверсії, не знали, що можуть бути ліквідовані під час виконання завдань. Російські спецслужби, щоб уникнути ризику викриття кураторів, дистанційно підривали вибухівку в момент появи диверсантів на місцях.
– У підсумку після кількох таких випадків охочих співпрацювати з ворогом значно поменшало, і диверсійна активність практично стихла.
Дикий також підтвердив, що, незважаючи на це, в Україні досі залишаються люди, які за грошову винагороду готові допомогти ворогу. Проте їхня кількість помітно зменшилась порівняно з ситуацією півроку тому.
Щодо останніх подій, 7 липня Міністерство оборони Росії відкрито визнало, що удари по українських територіальних центрах комплектування і набуття бойового стану завдаються цілеспрямовано. Російська сторона не приховує, що метою є підрив мобілізації в Україні.
У відповідь на таку загрозу спікер Сухопутних військ Збройних сил України Віталій Саранцев заявив, що ТЦК і СП можуть змінити формат своєї діяльності. За його словами, ці зміни необхідні для забезпечення безпеки й охорони здоров’я як персоналу цих структур, так і відвідувачів.
Таким чином, нинішня ситуація демонструє складний та багатогранний характер викликів, з якими стикається Україна у мобілізаційній кампанії на тлі інформаційної війни та диверсійних атак зі сторони агресора.