Президент США Дональд Трамп у вівторок, відповідаючи на питання журналістів щодо можливої готовності Вашингтона постачати Україні ракети великої дальності, заявив, що його адміністрація не планує цього робити.
Крім того, Трампа попросили прокоментувати інформацію, яка з’явилася в американських ЗМІ з посиланням на інформовані джерела, що нібито він заохочував президента України Володимира Зеленського завдати удару по Москві. Зокрема, у публікаціях, серед яких виділялася газета The Financial Times, йшлося, що Трамп нібито цікавився у Зеленського, чи зможе той атакувати Москву чи Санкт-Петербург у разі надання США далекобійної зброї.
У своєму коментарі у вівторок Дональд Трамп підкреслив, що Україна не має націлюватися на російську столицю.
Раніше, 15 липня, прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт висловила думку, що слова американського президента були вирвані з контексту. Вона зазначила:
– «Президент Трамп просто поставив питання, а не закликав до подальших вбивств.
– Він невтомно працює над тим, щоб припинити насильство і покласти край війні», — заявила Левітт у коментарі телеканалу CNN.
У вівторок Трамп також пояснював встановлений раніше термін у 50 днів, протягом якого Росія, на його думку, повинна погодитися на угоду про припинення вогню в Україні, інакше загрожують високі мита для країн, які купують російську нафту. Президент США зауважив:
1. «Не вважаю, що 50 днів — це надто великий термін, і це може статися й раніше.
2. Якщо угода не буде досягнута через 50 днів, це матиме серйозні наслідки — мита будуть впроваджені, а також запроваджені інші санкції.»
14 липня під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте Дональд Трамп заявив про намір надати Україні зброю на суму в «мільярди доларів», яку закуплять країни НАТО. Президент США відзначив, що серед обладнання, яке планується передати Україні, будуть системи протиповітряної оборони Patriot.
Водночас Трамп висловив невдоволення політикою Росії, яка посилила повітряні атаки на Україну, й повідомив про плани США запровадити 100-відсоткові вторинні мита, якщо мирна угода не буде укладена протягом 50 днів. У Європі позитивно відреагували на цю заяву, проте вважають, що відведений термін є занадто тривалим.
Пізніше видання The Washington Post, посилаючись на поінформоване джерело, повідомило, що Дональд Трамп розглядає можливість постачання Україні крилатих ракет Tomahawk. Хоча наразі цей вид озброєння не внесено в офіційний перелік поставок, їх можуть включити згодом. Також видання повідомляло про ймовірний дозвіл на використання 18 ракет великої дальності ATACMS, які вже перебувають в Україні. Їхня максимальна дальність дії становить 300 кілометрів — цього недостатньо для ураження Москви чи Санкт-Петербурга, але досить для нанесення ударів по військових базах, аеродромах і складах постачання в глибокому тилу Росії, які наразі залишаються поза досяжністю.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що обіцянки Трампа підвищити тарифи та надати Україні зброю сприйняли «не як сигнал до миру, а як знак до продовження війни».
Аналітики Американського інституту вивчення війни (ISW) вважають, що позиція президента США Дональда Трампа базується на припущенні, що для ефективного примушення президента Росії Володимира Путіна сісти за стіл переговорів необхідно поєднати економічні інструменти із західною військовою підтримкою України, що дасть змогу посилити тиск на Росію на полі бою.