У Дніпрі відбулася прем’єра документального фільму місцевої режисерки Катерини Стрельченко під назвою «Ковчег милосердя». Стрічка присвячена парамедикам добровольчого батальйону «Госпітальєри», зокрема екіпажам евакуаційного автобуса «Австрійка», які займаються евакуацією поранених військовослужбовців.
За словами Катерини, з початку роботи над фільмом їй було відомо лише одне — до сюжету мали увійти вірші однієї з парамедикинь батальйону, поетки Олени Герасим’юк, відомої під позивним Гера. Режисерка розповіла, що разом з Оленою вони вирушили до Павлограда на базу батальйону «Госпітальєри», яка навесні 2025 року була знищена російською ракетою. Головні персонажі фільму — випадкові учасники, оскільки ротація екіпажів «Австрійки» відбувається кожні два тижні. Проте всі учасники проекту виявилися харизматичними, молодими людьми віком трохи більше двадцяти років, які вразили режисерку своєю мудрістю і відповідальним ставленням до багатьох важливих питань. Вона зізналася, що під час запису окремих сцен їй доводилося робити паузи, виходити і витирати сльози, адже сприймала цих молодих людей як дітей, але вони виявилися надзвичайно зрілими та свідомими.
Зйомки фільму тривали протягом року, а географія робіт не обмежилася лише Павлоградом. Героїв знімали також у Києві, Житомирі та місті Українка. Для участі в евакуаційних рейсах знімальна група чекала по кілька днів.
Документальний фільм показує не лише повсякденне життя евакуаційного автобуса та його екіпажу, а й містить особисті історії парамедиків Гери, Тріши, Завірюхи та Лоуренса. Вони розповідають про місця навчання і роботи, що для них означає незалежність, ставлення до війни, а також причини вибору волонтерської діяльності, спрямованої на порятунок поранених.
Прессекретарка батальйону Ольга на позивний Мурка підкреслила:
– Справа добровольців має надзвичайне значення.
– «Госпітальєри» працюють майже на всій лінії фронту з 2014 року на волонтерських засадах, без будь-якої заробітної плати.
– Їхня діяльність — це порятунок життів без фінансової винагороди, але з глибоким відчуттям, що вони виконують свою місію задля кожного врятованого життя.
Вона також наголосила, що кадри знищеної бази викликають сильні емоції, адже для всіх «госпітальєрів» це був другий дім. Сам по собі фільм спонукає до серйозних роздумів і розкриває багато важливих тем.
В одному з епізодів стрічки розкривається історія назви евакуаційного автобуса «Австрійка». Засновниця батальйону «Госпітальєри» Яна Зінкевич пояснює, що назва присвячена пам’яті посестри та парамедикині Наталії Фраушер. Вона виїхала до Австрії, але з початком повномасштабного вторгнення повернулася в Україну і долучилася до порятунку поранених, взявши псевдо «Австрійка». Наталія загинула під час одного з евакуаційних рейсів, здійснюваних на попередньому автобусі, який мав назву «Кракен».
Режисерка Катерина Стрельченко повідомила, що вже обдумує, як опрацювати ті відзняті матеріали з бази «Госпітальєрів», які не увійшли до фінального варіанту фільму, оскільки вони мають неабияку унікальність і цінність.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро.