У Дніпрі проходить протест проти законопроєкту про скорочення повноважень — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

23 Липня, 2025

22 липня у Дніпрі відбувся мітинг, учасники якого виступили проти ухвалення Верховною Радою законопроєкту №12414, що передбачає суттєве обмеження повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Як повідомляють кореспонденти Суспільного з місця подій, жителі Дніпра висловлювали своє незадоволення щодо можливих змін у роботі цих антикорупційних органів. Зокрема, Анна, мешканка міста, вважає, що ухвалення законопроєкту послабить незалежність НАБУ та САП, оскільки вони будуть підконтрольні Генеральному прокурору.

«Це безпосередньо вплине на те, що корупція в країні може значно поширитися. Вони втратять незалежність і стануть підпорядкованими генпрокурору, наскільки я знаю», — зазначила вона.

Колишній військовослужбовець Олексій, присутній на мітингу, нагадав про важливість збереження автономії цих інституцій, водночас визнаючи існування певних проблем.

«Наша прокуратура, на жаль, має сумнівну репутацію. Як людина з інвалідністю, мені прикро, що деякі отримують пільги і великі гроші, можливо, без належних підстав. Сподіваюся, з новим керівництвом ситуація покращиться, але зараз інституція не викликає довіри, і передавати їй повний контроль над антикорупційною діяльністю — це страшно. Хоча до НАБУ та САП теж є питання, вони працювали і були незалежними. Головне — зберегти незалежність органу», — додав він.

Станом на 20:40 до мітингу долучилось приблизно 100 осіб. Юлія, одна з учасниць, дізналася про акцію у соціальних мережах і вирішила підтримати протест.

«Цей закон позбавляє наші антикорупційні органи автономії. Відтепер вони будуть підпорядковуватися Генеральному прокурору, який, за фактом, є представником Офісу президента. Тож антикорупційні органи лишаються без жодної самостійності», — пояснила вона.

До акції також приєдналася керівниця медичної служби окремого 108-го батальйону “Вовки Да Вінчі” Аліна Михайлова, яка наголосила на важливості захисту інституцій, створених під час Революції гідності.

«Люди сьогодні тут, щоб висловити незгоду із системою, у яку перетворюється наша держава. Нам боляче бачити руйнування важливих інституцій. Як учасниці Майдану для мене це внутрішній біль, але я бачу людей, які виходять на акції в Києві, Одесі, Львові, і розумію, що все це не було марним», — сказала вона.

Учасники мітингу, пройшовши колоною, рушили до Європейської площі з метою залучити більшу кількість містян. Станом на 21:00 у протесті вже брали участь понад 120 людей. Протест продовжився на Європейській площі, де зібралося близько 200 осіб. За словами організаторів, акції у Дніпрі планують проводити щодня.

Раніше Суспільне публікувало матеріали щодо того, які народні депутати з Дніпропетровщини підтримали законопроєкт №12414.

### Основні положення законопроєкту №12414:

– Генеральний прокурор отримає право видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
– матиме доступ до всіх розслідувань НАБУ або зможе передавати цей доступ іншим прокурорам;
– зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори щодо підслідності і підписувати підозри високопосадовцям;
– буде уповноважений передавати справи НАБУ іншим правоохоронним органам.

Крім того, керівник САП втратить право входити до групи прокурорів – це право залишиться виключно за Генеральним прокурором.

У НАБУ вже заявили, що ці зміни призведуть до фактичного знищення незалежності антикорупційних органів, які з 2015 року формувалися за підтримки міжнародних партнерів.

### Інформація щодо обшуків і підозр у НАБУ

21 липня стало відомо, що Служба безпеки України (СБУ) та Офіс Генерального прокурора провели мінімум 70 обшуків, пов’язаних із 15 працівниками НАБУ. Слідчі дії відбувалися без ухвал суду. Про це повідомили пресслужби СБУ, ОГП та НАБУ.

За даними джерел Суспільного, обшуки проходили у детективів НАБУ у різних регіонах країни. Працівникам бюро висунули обвинувачення у державній зраді, незаконній торгівлі з Росією, корупційних діях в інтересах олігархів тощо. Інформацію згодом підтвердили в НАБУ.

Офіс Генерального прокурора інформував про викриття та затримання керівника одного з територіальних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова. Йому готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.

Також СБУ повідомляє про підозру народному депутату Федору Христенку у державній зраді. За даними спецслужби, Христенко був агентом російських спецслужб і начебто відповідав за посилення впливу на НАБУ. Зазначено, що він підтримував тісні зв’язки з деякими керівниками НАБУ, включно із затриманим Магамедрасуловим. Після початку повномасштабного вторгнення Росії нардеп утік з України.

Державне бюро розслідувань (ДБР) оголосило підозри трьом співробітникам НАБУ у причетності до дорожньо-транспортних пригод з постраждалими. НАБУ підтвердило факт ДТП. За інформацією бюро, дві аварії сталися у 2021 році, а третя — у 2023 році. Відзначається, що працівники не зловживали службовим становищем, щоб уникнути відповідальності.

Група семи (G7) оголосила, що уважно стежить за подіями, що стосуються НАБУ, зокрема за розслідуваннями проти деяких його працівників щодо можливих кримінальних порушень.

22 липня СБУ повідомила про виявлення нових фактів витоку інформації з обмеженим доступом у НАБУ. Ці дані були отримані під час обшуків за місцем проживання нардепа з ОПЗЖ Федора Христенка.

За інформацією спецслужби, було знайдено документи, що свідчать про негласне спостереження за фігурантами кримінальних проваджень, які розслідує НАБУ, а також десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.

Читайте оновлення у Telegram: Суспільне Дніпро.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар