У Дніпрі зафіксували рідкісного жука, схожого на кактус.

Ірина Демченко

5 Липня, 2025

У Дніпрі помітили незвичайного жука – чорну шипоносну комаху, зовнішній вигляд якої нагадує мініатюрний кактус. Розмір цієї комахи складає менше півсантиметра, проте її зовнішність вражає: тіло повністю вкрите голками. Таке крихітне диво має страхітливий вигляд, що викликає інтерес і водночас тривогу. Журналісти «Нашого міста» розповідають, наскільки цей жук-кактус насправді небезпечний.

Зовнішність цієї комахи дійсно може налякати, особливо її потенційних ворогів. Чорна шипоноска має унікальний вигляд, що вигідно вирізняє її серед інших жуків.

Віктор Бригадиренко

– Чорна шипоноска (Hispa atra) – це, мабуть, найсміливіший та найдивовижніший серед листоїдів України, – розповідає Віктор Бригадиренко, доцент кафедри біорізноманіття та екології Дніпровського національного університету. – Ця комаха поширена по всій Європі: на півночі – до Швеції та Данії, на півдні – до Північної Африки, Туреччини, країн Центральної Азії та Китаю. Для такого маленького жука характерний унікальний спосіб оборони – відрощування голок на поверхні тіла. При довжині тіла 3-4 мм густі голки можуть сягати 0,5 мм у довжину. У народі цього жука називають "жук-їжачок". Проколотися цією голкою людині неможливо, тож ймовірно, це ефективний захист від природних ворогів: жужелиць, сонечок, ос і наїзників. Існує також припущення, що ці голки допомагають комасі уникати потрапляння у воду під час роси чи дощу.

Цікаво, що жук-кактус може приносити користь, знищуючи небажані бур’яни на городах.

шипоноска

– Шипоноска відкладає яйця в листя різних злакових рослин, зокрема кількох видів тонконогів, житняків або пирію повзучого, – продовжує зоолог. – Личинки вигризають внутрішню частину листя, залишаючи лише верхній і нижній шари клітин – так формується своєрідна міна довжиною до 5 см. Лялечка також розвивається в цій міні всередині листка. Шкоду комахам завдають переважно личинки, а не дорослі жуки. Чорна шипоноска формує лише одне покоління на рік, тому її чисельність ніколи не стає надто великою. Агрономи зараховують цей вид до другорядних і малозначущих шкідників злакових культур. Для городників цей жук радше користь, ніж шкода, оскільки найчастіше пошкоджує пирій повзучий – стійкий бур’ян, що часто зустрічається на садибних ділянках.

Ентомолог наголошує, що цього «страшного» листоїда слід берегти, адже він зустрічається досить рідко.

– Пропоную охороняти цього представника тропічної підродини листоїдів у фауні України, – закликає Віктор Бригадиренко. – Його чисельність завжди невелика, комахи з’являються нерегулярно, окремими екземплярами, переважно у степових та лугових біотопах, вздовж автомобільних і залізничних доріг, на пасовищах.

Раніше ми повідомляли також про виявлення в Дніпрі одного з найпласкіших жуків у світі.

Фото: авторські та з Вікіпедії.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар