25 червня у Києві відбулося урочисте відкриття артоб’єкта «Усвідомлення», який став символом вдячності воїнам Сил територіальної оборони, котрі з перших днів повномасштабного вторгнення приєдналися до захисту України.
Ідея артоб’єкта полягає у створенні простору для глибоких роздумів, де кожен може озирнутися в минуле, згадати власні емоції тих перших тижнів війни та побачити, як страх поступився місцем рішучості.
### Що символізує артоб’єкт «Усвідомлення»
– Скульптуру розташували в Оболонському районі Києва, неподалік станції метро «Героїв Дніпра».
– Ця північна частина столиці у лютому 2022 року стала одним із вирішальних рубежів оборони Києва.
– Саме тут українські захисники та захисниці, зокрема бригади територіальної оборони, стримували наступ армії РФ.
Артоб’єкт має вигляд двох людських облич:
1. Одне – перевернуте, яке символізує страх і тривогу.
2. Інше – спокійне і зосереджене, що передає внутрішню рівновагу та стійкість.
Символічно скульптура відображає трансформацію, яку пережив кожен українець після 24 лютого 2022 року — шлях від розгубленості і страху до сили, спокою та готовності боротися. Першими на цьому шляху стали ті, хто долучився до лав територіальної оборони.
### Думки учасників
Режисер, актор та військовослужбовець Збройних Сил України Ахтем Сейтаблаєв поділився:
«Пам’ятаю, як ми брали участь у громадському обговоренні цього артоб’єкта, дискутували про його доцільність, художню цінність та сенси. І як швидко дійшли згоди. Це ще один доказ того, наскільки згуртована громада та Сили оборони, наскільки свідомі люди, які хочуть вшанувати внесок захисників і захисниць. Цей мистецький символ відображає наші емоції на початку широкомасштабної війни і нинішні почуття – єдність, силу та віру в нашу країну».
### Про авторів та їхні роботи
– Скульптуру створили українські митці, брати Єгор і Микита Зігури.
– Одним із найвідоміших їхніх проєктів у Києві є композиція «Єднання» на Дніпровській набережній.
– Під час повномасштабної війни художники активно співпрацюють із волонтерськими мистецькими спільнотами, звертаються до тем опору та внутрішньої стійкості.
– Серед значущих проєктів – виставка «Мирне небо» у Франції (квітень 2023) та скульптура «Be Brave» на Печерську.
### Контекст встановлення артоб’єкта
Ініціатива «Усвідомлення» втілена в рамках проєкту «ОКО ЗА ОКО» — спільної кампанії мережі автозаправних комплексів ОККО та фонду «Повернись живим». Мета проєкту — забезпечення військових сучасним технічним оснащенням і озброєнням.
Ідея створити скульптуру як знак вдячності Силам територіальної оборони виникла у другій хвилі кампанії «ОКО ЗА ОКО. Озброїмо ТрО до зубів». Фонд організації підтримав цю ідею, а бізнес сприяв її реалізації.
Віце-президент з маркетингу ОККО Василь Дмитрів зазначив:
– «Ми прагнули закарбувати внесок у захист України через мистецтво. Ця робота — подяка всім представникам територіальної оборони, які від перших днів і до сьогодні за власним бажанням стоять на захисті країни. Водночас це вшанування пам’яті тих, хто віддав життя за нашу свободу».
Заступник директора фонду «Повернись живим» Олег Карпенко додав:
– «Висловлюю подяку Силам оборони України, що продовжують робити неможливе. Компанія ОККО — наш стратегічний партнер уже багато років. Вже в березні 2022-го ми реалізували проєкт для військових на суму 325 мільйонів гривень, а згодом — ще один на 400 мільйонів, забезпечуючи озброєнням територіальну оборону. Саме у межах другого проєкту народилася ідея створення цього артоб’єкта. Разом ми творимо пам’ять про тих, хто продовжує боронити нашу державу».