Міжнародний валютний фонд (МВФ) оновив оцінку макроекономічних ризиків для України, зважаючи на ймовірність того, що війна триватиме довше, ніж очікувалось раніше. Спочатку базовим сценарієм передбачалось завершення війни наприкінці 2025 року, однак нині експерти фонду припускають, що збройний конфлікт може продовжитися і у 2026 році.
Керівник місії МВФ в Україні Гевін Грей вже звернувся до української влади з проханням надати детальні розрахунки щодо обсягів зовнішнього фінансування, необхідного на 2026 рік. За його словами, швидше за все Києву потрібно буде залучити більші кошти у зв’язку з продовженням війни. Він наголосив:
– «Ми очікуємо на рішення уряду та бюджетні пропозиції від Міністерства фінансів. Це стане поштовхом для більш ґрунтовного аналізу».
– Питання фінансових потреб є надзвичайно важливим і має бути з’ясоване до 15 вересня, коли проєкт бюджету на 2026 рік буде винесено на розгляд парламенту.
Щодо підтримки України, Гевін Грей підкреслив, що усі міжнародні партнери, залучені в допомогу, слідкують за подіями щодня. Вони готові надати додаткове фінансування, проте для його виділення необхідне чітке та обґрунтоване планування. Підкреслюючи серйозність питання, глава місії зазначив:
– Політична прихильність до підтримки України висока, що підтверджується регулярними заявами ключових європейських партнерів. Зокрема, Європейська комісія схвалила програму підтримки до 2028 року.
– Водночас настав час перейти від загальних декларацій та прогнозів до конкретних цифр і детального пояснення фінансових потреб.
– «Наші партнери орієнтуються на конкретні дані — аж до десятих часток. Загальних формулювань недостатньо», — додав Гевін Грей.
– Він також нагадав, що від початку війни Україна отримувала безпрецедентну підтримку, яка завжди супроводжувалася чіткими цифрами і конкретними зобов’язаннями.
У контексті пільгового фінансування Грей нагадав, що програма розширеного фінансування (EFF) МВФ була затверджена на початку 2023 року. Її виконання оцінюється дуже позитивно: Україна успішно пройшла вісім переглядів, що є рекордом для співпраці з фондом. Програма була гнучкою, що дозволило адаптуватися до умов повномасштабної війни. Однак, на думку представника МВФ, головним пріоритетом для України є залучення фінансування на пільгових умовах, які пропонують ЄС та інші партнери. Також він підкреслив, що для забезпечення стійкості української економіки найоптимальнішим варіантом було б довгострокове пільгове або грантове фінансування, а також підтримка оборонної сфери.
В Україні вже ведуться розрахунки потреб у фінансах на 2026 рік. Зокрема, експрем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що для забезпечення функціонування держави у 2026 році знадобиться понад 40 мільярдів доларів зовнішньої фінансової підтримки. Він підкреслив:
– «2026 рік стане серйозним випробуванням, оскільки потреби у зовнішньому фінансуванні перевищуватимуть 40 мільярдів доларів. Тож першочерговим завданням є розробка механізмів і інструментів для ефективного залучення цих коштів».
У сфері політичного контексту МВФ звертає увагу на зміни в уряді України. Гевін Грей зазначив, що визначення фінансових потреб на наступний рік відбувається на тлі формування нового уряду, а багато аспектів залежать від його політичного курсу. Вкрай важливо мати чітке розуміння реформаторської стратегії, що визначатиме діалог із МВФ і матиме значний вплив на середньострокову фіскальну перспективу. Протягом найближчих місяців очікуються ухвалення ключових стратегічних рішень.
Щодо джерел фінансування, сьогодні Україна має три основні міжнародні програми, які вона прагне пролонгувати як мінімум до 2027 року:
1. Програма МВФ на суму 15,5 млрд доларів.
2. Програма Ukraine Facility від Європейського Союзу із фондом у 50 млрд євро.
3. Програма ERA від країн «Великої сімки» на 50 млрд доларів, фінансування якої відбуватиметься за рахунок заморожених російських активів.
Незважаючи на це, цих ресурсів вважають недостатніми, тому важливо знайти й внутрішні резерви. Міністерство фінансів прагне уникнути підвищення податків, оскільки податкове навантаження в Україні вже є порівняно високим. Експерти, зокрема Ілля Несходовський — керівник аналітичного напрямку мережі «АНТС», пропонують оптимізувати бюджетні видатки, зокрема шляхом скорочення кількості державних установ.
Серед інших потенційних джерел додаткових коштів:
– Поступове доведення комунальних тарифів до ринкового рівня, що дозволить отримати додаткові надходження від енергетичних компаній, таких як «Енергоатом» та «Нафтогаз».
– Використання резервів Національного банку України, які нині становлять близько 44,5 млрд доларів, для підтримки державного бюджету.
– Пропозиції Києва країнам «G7» щодо надання військової допомоги у вигляді двосторонніх грантів, що враховуватимуться як внесок у досягнення цільового показника НАТО, відповідно до якого національні витрати на оборону мають становити не менше 5% ВВП. Це дозволить одночасно підтримати Україну та виконати власні оборонні зобов’язання партнерів.
Щодо бюджетної декларації Кабінету Міністрів України на 2026–2028 роки, Гевін Грей високо оцінив цей документ як важливий стратегічний план, який окреслює загальний напрямок розвитку. У ньому передбачено два основні сценарії:
1. Сценарій завершення війни у 2025 році згідно з останніми переглядами програми МВФ.
2. Сценарій тривалості війни з підвищеними потребами у фінансуванні.
Міністерство фінансів схиляється до закладання у проєкт бюджету варіанту продовження конфлікту та відповідного збільшення видатків.
Документ містить основні параметри держбюджету: доходи, фінансування, обмеження видатків, мінімальну заробітну плату, прожитковий мінімум та інші державні цілі. Другий сценарій передбачає, що видатки на безпеку і оборону у 2026 році будуть не меншими, ніж у 2025-му (з урахуванням змін до держбюджету). Вибір остаточного сценарію й основних показників бюджету буде зроблено під час формування проєкту Державного бюджету України на 2026 рік.
За словами представника МВФ, термінове ухвалення ключових рішень та подання проєкту бюджету на розгляд парламенту є надзвичайно важливими для забезпечення економічної стабільності та подальшої міжнародної підтримки України.
Авторка: Вікторія Хаджирадєва