У Новопокровці жителі очистили ставок від п’яти тонн мертвої риби — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

15 Липня, 2025

У селищі Новопокровка Дніпропетровської області мешканці виявили масову загибель риби у ставку площею 250 гектарів. Вздовж берегової лінії та у воді лежали численні трупи коропа та карася. За попередніми підрахунками, лише за один день було зібрано близько п’яти тонн мертвої риби.

Журналісти Суспільного дізнавалися, яка причина такого катастрофічного явища, а також чи не становить він загрозу для людей та навколишнього середовища.

### Опис ситуації місцевими жителями

– На ранок 15 липня вздовж ставка у Новопокровці було розкидано кілька тисяч загиблих рибин, а також ще близько сотні риби плавало у воді. Місцеві мешканці о 6-й ранку зібралися біля водойми, щоб прибрати мертву рибу до підвищення температури повітря.
– За словами Наталії, вдень із ставка пахне настільки різко, що неможливо відчинити вікна. Вона додала, що раніше любила приходити сюди порибалити, але тепер цю ситуацію важко терпіти.
– Мешканець селища Володимир розповів, що перші мертві особини з’явилися тиждень тому, а цими вихідними їх кількість різко зросла. Зранку на березі налічувався приблизно п’ятитонний трупний матеріал.
– Олександр, який все життя прожив у Новопокровці, зазначив, що такої масової загибелі риби досі не бачив.
– Допомогу з прибирання берега надали й жителі сусідніх населених пунктів, зокрема Олег, який щотижня рибалить на цьому ставку. Він зауважив, що загиблі є різних видів — карась, короп, білий амур, плотва, окунь.
– Марина, одна з місцевих жительок, розповіла, що рівень води у ставку протягом останніх кількох років постійно знижується. Колись він доходив до очеретів, але через відсутність осінніх і зимових опадів, а також високі температури зараз вода помітно спала.

### Реакція місцевої влади

Голова Новопокровської селищної ради Людмила Муркович повідомила, що останній випадок масового мору риби в ставку був зафіксований близько восьми років тому. Після виявлення загиблої риби цього року відразу звернулися до рибоохоронного патруля та Держпродспоживслужби, які надали рекомендації щодо подальших дій.

За її словами:

– В неділю близько 12-ї години було проведено замір температури води — вона сягала понад 37 градусів Цельсія.
– Для аерації встановили три помпи.
– Закупили три тонни вапна, яке доповнили ще й небайдужі мешканці. Вапно розсипали на березі, аби попередити поширення інфекції.
– Щодня проводять заходи з очищення водойми.
– Зібрану мертву рибу вивезуть на спеціальний полігон для утилізації.
– Встановлено попереджувальні таблички про заборону купання, вилову риби та наближення до берега з метою безпеки населення.
– Організували чергування місцевої пожежної команди для контролю ситуації.

Місцеві жителі зазначають, що за декілька годин неможливо повністю прибрати усю загиблу рибу, тому роботи триватимуть декілька днів.

### Пояснення причин масового мору: думка спеціалістів

Іхтіолог Олег Маренков, проректор із наукової роботи Дніпровського національного університету, повідомив:

– Підвищення температури води призводить до зниження вмісту кисню, що спричиняє задуху риби. Спершу страждає білий амур, потім інші види.
– Кліматичні зміни, особливо тепла зима без ґрунтових вод та малодощове літо, ведуть до посилення зміни екосистеми і опустелювання регіону.
– Макроелементи, такі як фосфор і азот, що вивільняються під час розкладу мертвої риби, удобрюють ґрунт і рослинність, однак погано впливають на стан водойми.
– Процеси гниття сприяють розмноженню різноманітних бактерій, у тому числі патогенних, що погіршує якість води.
– Ці умови сприяють цвітінню синьо-зелених водоростей, через що водойма швидко набуде зеленого забарвлення.

### Реакція державних служб та заходи контролю

Суспільне направило інформаційні запити до Держпродспоживслужби та обласного департаменту екології для з’ясування причин, усунення наслідків і контролю за ситуацією.

У відповіді Держпродспоживслужба повідомила:

– Джерел забруднення води не виявлено.
– Запах води є нормативним.
– Колір води в межах зеленої гами.
– Температура води становить 37,5 ºC.
– Відсутні нафтова плівка та піна.
– Основною причиною масової загибелі риби став задуха через підвищену температуру і цвітіння синьо-зелених водоростей, що призвело до дефіциту кисню.

Для попередження харчових отруєнь у Святовасилівській сільській, Солонянській селищній та Новопокровській селищній радах надіслано розпорядчі листи з рекомендаціями заборонити торгівлю харчовими продуктами, зокрема в’яленою та сушеною рибою, у місцях стихійної торгівлі. Також у цих громадах розміщені інформаційні статті з даного питання на офіційних сайтах.

### Фотодокументація

Місцеві жителі залучені до прибирання берега ставки, збираючи велику кількість мертвої риби, що створює неприємний запах і ускладнює перебування у населеному пункті. Зображення фіксують масштаби екологічної проблеми, на яку давно не звертали уваги.

Журналісти Суспільного стежать за розвитком подій і продовжуватимуть інформувати населення про подальші дії та результати аналізів.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар