Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) офіційно визнала самотність глобальною загрозою для громадського здоров’я. Це питання детально викладено у нещодавньому звіті, опублікованому Комісією з соціальних зв’язків ВООЗ.
У документі зазначено, що соціальна ізоляція та почуття самотності щороку є причиною понад 871 тисячі смертей у світі, що в середньому становить близько 100 випадків на годину. Ця проблема торкається всіх вікових категорій населення, однак найбільшу вразливість мають підлітки, молодь, а також мешканці країн із низьким і середнім рівнем доходів.
Згідно з офіційними даними, 17–21% молодих людей віком від 13 до 29 років регулярно відчувають самотність, причому найвищі показники спостерігаються серед підлітків. У країнах із низьким рівнем доходу цей відсоток доходить до 24%, у той час як у державах з високим рівнем добробуту становить близько 11%.
Генеральний директор ВООЗ, професор Тедрос Адханом Гебрейєсус, звернув увагу на те, що, незважаючи на сучасні численні можливості для комунікації, у світі значною мірою поширена соціальна ізоляція. Він підкреслив, що без адекватних заходів це явище може спричинити не лише емоційні, а й економічні наслідки, що негативно впливатимуть на системи охорони здоров’я, освіти та ринку праці.
У звіті також підкреслено, що на всіх етапах життя надзвичайно важливими є міцні соціальні зв’язки, оскільки вони:
– зменшують запальні процеси в організмі;
– підтримують психічне здоров’я;
– знижують ризики виникнення важких хвороб;
– сприяють збільшенню тривалості життя.
Натомість почуття самотності пов’язане з підвищеним ризиком розвитку таких серйозних захворювань і станів, як:
– інсульт;
– серцево-судинні хвороби;
– цукровий діабет;
– порушення когнітивних функцій;
– депресія;
– тривожність;
– суїцидальні думки.
Ще одним важливим аспектом, викладеним у звіті, є стан здоров’я українців станом на жовтень 2024 року. За офіційними даними, 68% населення країни зафіксували погіршення свого фізичного та психічного стану у порівнянні з періодом до масштабного воєнного вторгнення. Найчастіше серед проблем зі здоров’ям фіксують:
1. Психічні розлади, що торкаються 46% опитаних.
2. Психосоматичні порушення — 41%.
3. Неврологічні захворювання — 39%.
Зауважимо також, що частина читачів вже ознайомилася з окремим дослідженням, яке вказує на те, що майже кожен п’ятий український підліток вживає електронні сигарети.
Таким чином ВООЗ наголошує на необхідності впровадження комплексних заходів для боротьби з соціальною ізоляцією, підтримки ментального та фізичного здоров’я населення, а також розвитку міцних соціальних зв’язків у суспільстві.