Україна стане другим Афганістаном? Чи чекатиме Трампа доля Байдена – Bloomberg

Христина Левченко

22 Липня, 2025

Війна в Україні може створити для Дональда Трампа ризики, які дещо нагадують проблеми, з якими зіткнувся його попередник Джо Байден після виведення американських військ з Афганістану, повідомляє Bloomberg.

На перший погляд, таке порівняння може видатися надмірним, оскільки в Україні немає присутності американських військовослужбовців, зазначає видання. Проте для Трампа ця ситуація має багато спільного з тодішніми викликами: припинення конфлікту — складне завдання, й чим довше триває війна, тим більшою стає небезпека, що він опиниться у центрі відповідальності або навіть звинувачень.

Водночас, ця перспектива дедалі більш реалістична на тлі активізації російських ударів, і Трамп намагається визначитися з відповіддю, адже його попередня обіцянка якнайшвидшого встановлення миру виявилася нездійсненною. Наразі він стоїть перед вибором: поглиблювати залучення США у конфлікт або ж зберігати відсторонену позицію.

– Активна участь у війні може викликати незадоволення серед ключової бази його підтримки — прихильників руху “Зробимо Америку знову великою” (MAGA).
– Водночас відмова від додаткової допомоги Україні дає ризик того, що Трамп виглядатиме слабким і опиниться під критикою за те, що не зупинив Путіна.

Колишній посол США в Україні та експерт Атлантичної ради Джон Гербст заявив:
“Трамп уже майже пів року очолює зовнішню політику США, а війна триває — тепер вся відповідальність лежить на ньому. Він усвідомлює: якщо Путін здобуде перемогу за його каденції, відповідальність ляже на нього”.

### Афганістан – не Україна, але паралелі викликають занепокоєння

Порівняння із афганським конфліктом виглядає дещо надуманим, враховуючи відмінності між обома війнами, констатує Bloomberg. На піковому етапі участі в Афганістані Сполучені Штати тримали там близько 100 тисяч військових, а за 20 років загинули практично 2,5 тисячі американців.

В результаті США не змогли стримати “Талібан”, а Байдена критикували за поспішне виведення військ — хоча ініціатива виводу була розпочата саме при Трампі під час його першого терміну, нагадує видання.

В Україні, на відміну від Афганістану, американських військових немає — Сполучені Штати обмежуються передачею зброї і техніки. Війна триває вже понад чотири роки, і аналітики не прогнозують краху українського уряду чи повної окупації країни Росією.

Проте Трамп наполегливо дистанціюється від подій, наголошуючи, що війна почалася не за його каденції і що він не несе за неї відповідальності. Наприклад, він заявив на зустрічі з генсеком НАТО Марком Рютте в липні 2025 року:
“Це не моя війна — це війна Байдена. Я намагаюся вас із неї витягнути”.

Водночас зростає стурбованість щодо того, що тривалий конфлікт без чіткої стратегії виходу завдасть шкоди іміджу Білого дому.

Порівняння двох воєн ще раніше звучало у коментарях експертів. Так, ще до перемоги Трампа на виборах, оглядач Washington Post Марк Тіссен попереджав республіканців про небезпеку блокування додаткової допомоги Україні, зазначаючи:
“Республіканцям варто визначитися — якщо не хочете згодом звинувачень у падінні Києва, подібних до тих, що висуваються Байдену щодо падіння Кабула, підтримуйте військову допомогу Україні”.

У лютому 2025-го голова Ради з міжнародних відносин Майкл Фроман виступив із ще більш жорсткою позицією, наголосивши, що поспішне укладення мирної угоди буде “серйозною помилкою” і зашкодить самому Трампу, який прагне позиціонувати себе миротворцем. Він зазначив:
“Якщо вам не сподобалась картина, де таліби їздять Кабулом на американських «Хамві», уявіть тепер, як колона росіян на «Абрамсах» заїжджає до Харкова”.

### Зброя, ультиматуми та виклики

Адміністрація Трампа оголосила про відновлення постачань зброї Україні на мільярдні суми. Одночасно президент висунув Москві ультиматум: якщо протягом 50 днів не буде досягнута угода про припинення вогню, США запровадять нові санкції — вимога, яку союзники Америки наполегливо добивалися вже кілька місяців.

Представниця Білого дому Анна Келлі заявила:
“Президент Трамп прагне зупинити війну. Він підтримує НАТО і дає зрозуміти Путіну: якщо конфлікт триватиме, Запровадять економічні наслідки”.

Проте перед Трампом стоїть і внутрішньополітична складність — відсутність єдності у середовищі його прихильників. Зокрема, Стів Беннон, один із ідеологів руху MAGA, в інтерв’ю зазначив:
– Подальше військове втручання може шкодити президентові.
– Якщо США почнуть постачати наступальну зброю, здатну завдавати ударів по території Росії, це буде сприйматися як «війна Трампа» в медіа, в Москві та в Києві.

Таким чином, цей конфлікт виступає не лише міжнародним викликом, а й серйозним внутрішньополітичним іспитом для самого Дональда Трампа, резюмує Bloomberg.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар