Верховний керівник Ірану вперше після початку ірансько-ізраїльського конфлікту показався на людях.

Христина Левченко

6 Липня, 2025

Верховний лідер Ірану, аятола Алі Хаменеї, 5 липня вперше з початку ірано-ізраїльського 12-денної війни з’явився на публічному заході. Про це повідомили провідні світові інформаційні агентства BBC та Associated Press.

Державне телебачення Ірану продемонструвало кадри, на яких верховний лідер вітав своїх прихильників у мечеті Імама Хомейні у Тегерані напередодні шиїтського свята Ашура — дня вшанування пам’яті імама Хусейна, онука пророка Мухаммеда. На оприлюдненому відео Хаменеї звертається до високопоставленого духовного вождя Махмуда Карімі з проханням виконати пісню «О, Іране», що набула особливої популярності під час нещодавнього конфлікту з Ізраїлем.

Останнє непублічне звернення Хаменеї відбулося у записаному відеопосланні після оголошення припинення вогню, яке поклало край 12-денної війні, що розпочалася 13 червня і внаслідок якої загинули високопосадовці іранських військових, зокрема командири та вчені-ядерники. Протягом цієї війни Лідер Ірану з’являвся в ефірі телебачення у трьох відеозверненнях, внаслідок чого в ЗМІ з’являлися припущення про його можливе переховування у бункері.

За даними видання Iran International із посиланням на два надійних джерела в Ірані, через кілька годин після початку ізраїльських ударів по Тегерану 13 червня Хаменеї разом із родиною було евакуйовано у підземний бункер, розташований у північно-східному районі столиці — Лавізані.

### Атака Ізраїлю на Іран

Наприкінці ночі 13 червня збройні сили Ізраїлю розпочали повітряну операцію, спрямовану проти ядерної інфраструктури Ірану. Ізраїльські військово-повітряні сили завдали ударів по багатьох цілях на території Ірану, серед яких:

– Об’єкти, пов’язані з збагаченням урану;
– Військові установи, що входять до складу оборонної інфраструктури країни.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу підкреслив, що метою операції є нищівний удар по ядерній інфраструктурі Ірану, його заводам із виробництва балістичних ракет та військовим потужностям держави. Він додав, що операція триватиме доти, доки не буде досягнуто поставленої мети.

Внаслідок цього авіаудару загинули ключові військові особи Ірану, зокрема командувач Корпусу вартових Ісламської революції Хосейн Саламі та начальник Генерального штабу Збройних сил країни Мохаммад Багері, про що повідомило державне інформаційне агентство Ірану.

Додатково, того ж дня Іран здійснив масштабний запуск понад 100 безпілотних літальних апаратів у бік ізраїльської території у відповідь на авіаудари. Також у наслідок ізраїльських дій низка держав закрила доступ до свого повітряного простору.

На позачерговому засіданні Ради Безпеки ООН 13 червня іранська сторона офіційно звинуватила Сполучені Штати у спільній відповідальності за ізраїльські удари по Ірану. У Вашингтоні ці звинувачення було відкинуто, а також закликано Тегеран сісти за переговорний стіл для обговорення питань ядерної програми.

### Удар США по ядерних об’єктах в Ірані

Ближче до ночі 22 червня американська авіація нанесла удари по трьох ключових ядерних об’єктах Ірану — у містах Фордо, Натанзі та Ісфахані. Президент США Дональд Трамп повідомив, що головною метою операції було усунення ядерної загрози, яку, на його думку, становить Іран. За словами президента, атаковані об’єкти були повністю знищені.

Трамп також попередив, що у разі відмови Тегерана від мирного врегулювання подальші удари можуть бути значно масштабнішими. Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу висловив свою подяку Трампу за здійснені авіаудари.

Водночас представник іранського державного телебачення, заступник політичного директора Хасан Абедіні, повідомив, що до ударів США усі три об’єкти були заздалегідь евакуйовані, що могло мінімізувати людські втрати.

19 червня у Білому домі заявляли, що Трамп ухвалить рішення щодо потенційних ударів США по Ірану протягом наступних двох тижнів, з огляду на результати переговорів щодо іранської ядерної програми, проведення яких було очікуваним, але не гарантувалося найближчим часом.

Важливо зазначити, що об’єкти у Фордо, Натанзі та Ісфахані входили до переліку цілей, які раніше атакував Ізраїль, починаючи з 13 червня 2025 року.

Українські та міжнародні агентства CNN, Reuters та BBC опублікували аналітичні матеріали, в яких розглядають перші оцінки наслідків американських ударів по ядерних об’єктах Ірану. За інформацією, отриманою журналістами від представників американської розвідки, ці удари не призвели до повного знищення іранської ядерної програми.

Президент Трамп звинуватив ці медіа у поширенні неправдивих відомостей та вимагав звільнення журналістів, які були залучені до публікації відповідних матеріалів.

25 червня Трамп заявив, що Сполучені Штати не відмовляються від кампанії тиску на Іран і не виключають можливості відновлення збройного конфлікту між Ізраїлем та Іраном.

У той же день на саміті НАТО в Гаазі президент США висловив думку про можливість укладення нової угоди з Іраном, цього разу в контексті всеохоплюючого мирного договору.

26 червня Алі Хаменеї офіційно привітав іранський народ із заявленою перемогою над «американським та сіоністським режимами».

28 червня президент США Дональд Трамп зазначив, що розгляне можливість нового бомбардування іранської території у випадку, якщо Тегеран відновить збагачення урану до рівня, який вважатиме небезпечним. Крім того, він розкритикував заяву Хаменеї щодо «перемоги над США та Ізраїлем» і ствердив, що свого часу врятував життя іранського Верховного лідера, не дозволивши армії США та ізраїльським військам атакувати місце, де той переховувався.

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар