Попри четвертий рік повномасштабної війни, туристичний бізнес у Карпатах демонструє стабільне зростання. Згідно з даними відділу туризму Івано-Франківської обласної військової адміністрації, туристичний збір щороку збільшується. Зокрема, у січні-травні 2025 року Івано-Франківська область посіла одне з провідних місць за обсягом туристичного збору.
Проте слід зауважити, що частково це зростання пов’язане з інфляційними процесами, зазначає видання «Репортер».
### «Басейн при готелі – обов’язкова складова»
Начальник відділу туризму Івано-Франківської ОВА Віталій Передерко відзначає, що основними улюбленими місцями відпочинку залишаються гірські райони: Буковель, Яремче, Ворохта, Верховинщина, а також Косівщина, що привертає туристів різноманітними розвагами, зокрема:
– суботніми базарами;
– центром гуцульського коня;
– майстер-класами;
– музеями.
За підсумками першого кварталу 2025 року податкові надходження від туристичного бізнесу Івано-Франківщини склали 79,4 млн гривень, що на 7,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Туристичний збір за п’ять місяців сягнув 21,24 млн гривень, або 52% порівняно з показниками 2024 року.
Віталій Передерко пояснює:
> «Збільшення податкових надходжень у цьому році зумовлене не зростанням кількості туристів, а впливом інфляції. Протягом двох років спостерігається розрив між різними сегментами споживачів туристичних послуг за рівнем купівельної спроможності. Заможні відпочивальники, попри підвищення цін, зберігають активний попит, тоді як «бюджетний турист» значно зменшує витрати. Як наслідок, стабільні витрати заможних клієнтів забезпечують ріст доходів і відповідно податків.»
Також спостерігається, що цьогоріч приріст кількості туристів не прогнозується. Серед факторів, які впливають на це, — дозвіл працівникам, які мають заброньовані путівки, виїжджати за кордон.
### Цінова політика в туристичній сфері
За інформацією Асоціації готельєрів та власників садиб Яремчанщини, найбільше здорожчання відбулося у преміум-сегменті. Віталій Передерко відзначає, що:
– відкриваються нові великі комплекси замкнутого циклу, які пропонують повний спектр послуг — проживання, харчування, розваги;
– трендом останніх років є збільшення кількості готелів із басейнами не лише в гірській зоні, а й по всій області;
– басейн при готелі стає такою ж необхідністю, як колись — ресторани.
Загалом ціни у готелях зросли з огляду на інфляцію, а також через підвищення військового збору до 5%, який стосується найманих працівників та ФОПів, які складають більшість у туристичному секторі.
### Наявність вільних місць для проживання
За даними популярного сайту бронювання Booking, на липень у багатьох закладах Прикарпаття ще є вільні місця. Приклади цін:
– Буковель (село Поляниця):
– дві ночі у двомісному номері — від 1500 гривень;
– шале — до 56000 гривень;
– Татарів:
– кімната на двох — від 1100 гривень;
– вілла з басейном — до 24000 гривень;
– Яремче:
– бюджетний номер на двох — від 1700 гривень;
– апартаменти з двома спальнями — до 70000 гривень;
– Верховина:
– двомісний номер на дві ночі — близько 1400 гривень;
– вілла на дві ночі — 15600 гривень;
– Криворівня:
– двомісний номер делюкс — 1500 гривень за дві ночі;
– будинок для відпочинку — 8600 гривень;
– Косів:
– двомісний номер «з видом на гори» — 1200 гривень;
– шале — до 10000 гривень;
– Дземброня:
– двомісний номер зі спільним туалетом — 1200 гривень;
– вілла зі сніданком — 15300 гривень;
– притулок «Смотрич» на полонині Смотрич (дві години пішки з села), середня вартість ліжка у спільному номері — 500 гривень у будні та 700 гривень у вихідні;
– Бойківські Карпати (Долинський район):
– бюджетний номер з двома ліжками — 1200 гривень;
– будинок для відпочинку — 16000 гривень.
### Вплив війни на туристичну індустрію
Четвертий рік повномасштабна війна продовжує впливати на всі сфери життя, включно з туристичним бізнесом. Зокрема, з літа 2024 року для туристів, які бажають відвідати прикордонні райони, введено обов’язковий дозвіл від прикордонників. Більшість туристів та турагентств уже адаптувалися до цього обмеження.
Віталій Передерко повідомляє:
> «Туристичні агенції переглянули маршрути, уникають продажу походів у гори, де можуть виникнути проблеми, навіть якщо група має всі дозволи. Це стосується передусім території Верховинщини. Самодіяльні мандрівники загалом звикли інформувати рятувальників і прикордонників, тому бюрократичних перепон майже немає. Але дискомфорт відчувають ті, хто не дотримується мобілізаційного законодавства.»
Цього року додалися перевірки документів у чоловіків призовного віку на залізничних вокзалах туристичних регіонів.
За словами Віталія Передерка, блокпости та перевірки на вокзалах створюють більше психологічного дискомфорту для гостей, які приїхали на тривалу, рідко доступну для родини відпустку. У Ворохті, наприклад, у розпал сезону залишаються вільними місця у готелях. Бізнес підтримується корпоративними клієнтами та дитячими таборами.
Найбільш популярними нині є походи на такі туристичні локації:
1. Говерла
2. Хом’як
3. Сокільські скелі
4. Терношорська Лада
Переважно екскурсії замовляють корпоративні й шкільні групи, що подорожують по області, у той час як збірних груп майже немає. Водночас зросла кількість замовлень індивідуальних екскурсій в Івано-Франківську.
Загалом у літній сезон 2025 року у Прикарпатті фіксують менше замовлень на організовані тури або екскурсії від дорослої аудиторії, особливо серед чоловіків, тоді як попит на дитячі групи залишається стабільним.
—
Авторка: Ольга Романська