Попри постійні загрози та нестабільну ситуацію, українці не зупиняються на подорожах, віддаючи перевагу безпечним напрямкам. Найбільший попит мають регіони західної України — Львівщина, Івано-Франківщина та Закарпаття. Водночас туристична галузь зіштовхується з низкою викликів, серед яких сезонні коливання цін та дефіцит кваліфікованого персоналу. Про це в ексклюзивному коментарі УНН розповів директор Центру розвитку туризму Володимир Царук.
### Поточний стан і статистика туризму в умовах війни
За словами Володимира Царука, сьогодні туристи обирають насамперед західні області України, серед яких:
– Івано-Франківська,
– Львівська,
– Закарпатська області.
До основних причин популярності цих регіонів експерт відносить:
1. Наявність розвиненої та масштабної готельної бази.
2. Добре налагоджену інфраструктуру.
3. Зручне транспортне сполучення.
«Ці три регіони найбільше приваблюють туристів саме через вищезазначені переваги», — пояснив Царук.
Водночас, хоч деякі українці планують відпочинок на морському узбережжі, безпекова ситуація поки що не сприяє масовим поїздкам туди. Експерт наголошує:
– Погода у червні цього року була аномально холодною.
– Навіть якби безпека дозволяла, сезон на морі все одно був би провальним.
### Основні види внутрішнього туризму
На період воєнного стану, за словами директора Центру розвитку туризму, більшість подорожей припадає на західні регіони України з гірським ландшафтом. Це зумовлено тим, що безпекова ситуація на морському узбережжі залишається несприятливою для комфортного відпочинку.
_”Можна констатувати, що люди у переважній більшості уникають курортів на морі через наявні ризики”,_ — додає експерт.
### Основні виклики та проблеми галузі
Негативною тенденцією залишається короткострокове бронювання та прийняття рішень про поїздки в останній момент. Як відзначає Володимир Царук:
– Більшість туристів планують відпочинок за 7–10 днів до виїзду, максимум — за місяць.
Ця непередбачуваність у бронюваннях ускладнює роботу готелів і туристичних операторів.
Окрім цього, проблемою лишається брак персоналу, що впливає на якість обслуговування. Однак, за словами експерта, наразі це проявляється одиничними випадками і не є суттєвим для загального туристичного сервісу. Оскільки туризм поки що не набув довоєнних масштабів, готелі не заповнені на 100%, і відвідувачі не помічають масових проблем із обслуговуванням.
### Цінова політика та зміни вартості послуг
Зростання цін у туристичній сфері неминуче і зумовлене загальноекономічними факторами:
– Підвищенням тарифів на оплату праці.
– Зростанням вартості пального.
– Загальним здорожчанням товарів та послуг.
Експерт підкреслює важливість поступового та виваженого підвищення цін, адже внутрішній туризм дуже чутливий до попиту. Відтак, раптове зростання вартості може відштовхнути потенційних мандрівників, які обиратимуть більш доступні варіанти розміщення.
Як приклад, Царук зазначив, що у готелях Одеси, порівняно з минулим роком, ціни зросли незначно: з 1500 до 1700 гривень за номер. Водночас, вартість продуктів у супермаркетах та інших товарах значно збільшилася, іноді майже на третину.
### Примітка про ринок і доступність
Вартість туристичних послуг, зокрема в готелях класу 4-5 зірок, формується під впливом конкуренції та попиту. Періоди пікових сезонів дозволяють операторам отримувати прибуток, як це помітно на прикладі авіаквитків у липні-серпні. У кінці сезону, наприклад, у жовтні-листопаді, ціни значно знижуються і споживачі можуть скористатися більш вигідними пропозиціями.
—
У сукупності ці фактори визначають поточну ситуацію в туристичному секторі України, що поступово адаптується до нових викликів і умов функціонування в період війни.