Як наголошується у офіційному документі, у сучасних умовах тривалої війни, глобальної економічної кризи та нестабільності, а також послаблення традиційних міжнародних союзів, видатки на безпеку та оборону залишаються головним пріоритетом бюджетної політики України.
За базовим сценарієм, що враховує припущення суттєвого покращення безпекової ситуації з 2026 року, обсяги державного бюджету, спрямовані на сектор безпеки і оборони, визначено таким чином:
– на 2026 рік – 1,817 трильйона гривень;
– на 2027 рік – 1,439 трильйона гривень;
– на 2028 рік – 1,384 трильйона гривень.
Документ також підкреслює, що у випадку припинення вогню у 2026 році перед урядом України стоїть важливий виклик — необхідність підтримання обороноздатності та військового потенціалу для відсічі можливій збройній агресії з боку Російської Федерації.
Зі свого боку, Україна запропонувала міжнародним партнерам у межах Коаліції охочих створення спеціального фонду для фінансування потреб сил безпеки і оборони країни. Як зазначено в декларації, «таке рішення дозволить зберегти необхідну чисельність військовослужбовців для запобігання відновленню збройної агресії Російської Федерації, а також слугуватиме одним із факторів гарантії безпеки для європейських партнерів».
### Альтернативний сценарій
За умов продовження війни, обсяг видатків у секторі безпеки і оборони на 2026 рік має бути відновлений до рівня 2025 року з урахуванням запланованих змін до державного бюджету — збільшення на 400 мільярдів гривень. Таким чином, порівняно з базовим сценарієм, видатки зростуть на 750–800 мільярдів гривень, і загальний обсяг фінансування становитиме приблизно 2,6 трильйона гривень, що перевищує 25% валового внутрішнього продукту України.
Як повідомляється в декларації, «за умови спрямування внутрішніх ресурсів, тобто доходів державного бюджету України та внутрішнього фінансування для покриття видатків сектору безпеки і оборони, країна потребуватиме збереження зовнішньої фінансової підтримки на рівні не нижче нинішнього року для фінансування соціальних програм і підтримки населення».
### Прогнози на 2026–2028 роки
Уряд наголошує, що подальший економічний розвиток України значною мірою залежатиме від таких факторів:
1. Тривалість і перебіг активної фази військових дій;
2. Обсяги фінансової допомоги від міжнародних партнерів;
3. Динаміка міграційних процесів.
За базовим сценарієм очікується, що ВВП у 2025 році продовжить зростати, але повільнішими темпами — близько 2,7%. Ризиками для економічного розвитку залишаються безпековий фактор, зокрема продовження обстрілів об’єктів енергетичної та транспортної інфраструктури, а також руйнування виробничих потужностей.
У період 2026–2028 років прогнозується поступове зростання ВВП з прискоренням темпів у міру відновлення країни та її промислового потенціалу. Зокрема, очікувані показники на 2026–2028 роки такі:
– 2026 рік — зростання на 4,5%;
– 2027 рік — 5%;
– 2028 рік — 5,7%.
Міністерство економіки, окрім базового макроекономічного прогнозу на 2026–2028 роки, розробило альтернативний сценарій. Він припускає більш тривалі військові дії з відповідними економічними наслідками, зокрема уповільнення темпів зростання ВВП до 2,4% у 2026 році та більш стримане відновлення економіки в 2027–2028 роках із середньорічним зростанням приблизно 4,6%.