Кофеїн є не тільки засобом для підняття тонусу, а й може сприяти уповільненню процесу старіння клітин. Вчені з Лондонського університету королеви Марії (QMUL) та Інституту Френсіса Кріка у Великій Британії виявили, що ця речовина позитивно впливає на тривалість життя клітин і покращує їхню здатність протистояти стресовим чинникам.
У своєму дослідженні на основі дріжджів, які служили моделлю для вивчення клітинних механізмів, науковці досліджували, які впливи різних доз кофеїну мають на довговічність клітин та їхню здатність протистояти ушкодженням.
Біохімік Джон-Патрік Алао з QMUL пояснює, що результати дослідження відкривають нові можливості щодо розуміння впливу кофеїну на довголіття та загальний стан здоров’я. Особливу увагу приділяють потенційній можливості впливати на ці процеси за допомогою налаштування раціону харчування, способу життя або медикаментозної підтримки.
Раніші наукові дані вже вказували, що кофеїн може впливати на біологічний регулятор TOR (Target of Rapamycin), який відповідає за контроль зростання клітин залежно від рівня поживних речовин. Однак нове дослідження довело, що кофеїн не діє безпосередньо на цей регулятор, а здійснює свій ефект опосередковано через інший механізм — шлях AMPK (AMP-activated protein kinase). Цей шлях виступає як індикатор енергетичного статусу клітини.
Генетик і біолог Харалампос Ралліс із QMUL пояснює, що AMPK активується у відповідь на дефіцит енергії в клітині. Проведене дослідження показало, що кофеїн стимулює активацію цього шляху, допомагаючи клітині адаптуватися до стресових умов.
Якщо в експерименті генетично блокувати цей ланцюг реакцій, який запускає кофеїн, клітини більше не демонструють ознак покращення стану, що підтверджує ролі кофеїну в провокуванні позитивних змін.
Основні біологічні ефекти кофеїну згідно з дослідженням:
– покращує здатність клітин до зростання;
– підтримує процеси оновлення ДНК;
– підвищує стресостійкість клітин;
– сприяє тривалішій функціональності та здоров’ю клітин.
Науковці також припускають, що кофеїн може мати подібний до метформіну ефект — препарату, який широко застосовується для лікування діабету та відомий своєю здатністю активувати шлях AMPK, потенційно підтримуючи організм у кращому стані протягом тривалого часу.
Раніше численні дослідження пов’язували вживання кофеїну із позитивним впливом на стан здоров’я, зокрема щодо:
1. зниження ризику серцево-судинних захворювань;
2. зменшення ймовірності розвитку деменції;
3. регуляції ваги та профілактики надмірної маси тіла.
Варто також зазначити, що у людей із діабетом, які вживали від однієї до чотирьох чашок кави щоденно, спостерігалось зниження ризику виникнення серцевих хвороб.
Отже, за останніми науковими даними, кофеїн не лише стимулює активність і покращує настрій, але й може відігравати значну роль у підтримці здоров’я клітин та продовженні їхнього життєвого циклу, відкриваючи перспективи для подальшого вивчення його впливу на довголіття та загальний стан організму.