Вибір профільного предмета НМТ є важливим, – МОН – Освіта.UA

Христина Левченко

23 Липня, 2025

Формула розрахунку конкурсного балу у 2025 році стимулює вступників обирати профільні предмети для складання Національного мультипредметного тесту (НМТ), — на цьому акцентували в Міністерстві освіти і науки України (МОН), коментуючи оновлену систему визначення конкурсних балів для абітурієнтів.

Відомство роз’яснює, що останнім часом у публічному дискурсі з’являються припущення про нібито нижчий рівень конкурсних балів у порівнянні з минулими роками. Причиною начебто виступають погіршені результати НМТ та «неефективна» система коефіцієнтів. Проте у МОН ці заяви категорично спростовують.

Зокрема, за даними Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО), середні показники учасників НМТ-2025 залишаються порівнянними з минулорічними. Наприклад, з математики відзначається навіть зростання середнього балу серед випускників. Таким чином припущення про «зниження рівня знань» не відповідають реальності, підкреслюють у міністерстві.

Водночас у 2025 році було змінено формулу розрахунку конкурсного балу, що тепер активно підтримує вступників, які вибирають профільні предмети для складання НМТ.

Ключові особливості оновленої системи:

1. Від 2023 року вступники мали можливість подавати документи на будь-яку спеціальність, обираючи довільний вибірковий предмет.
2. Починаючи з 2025 року, при розрахунку конкурсного балу враховується співвідношення між профілем спеціальності та вибірковим предметом НМТ.
3. Коефіцієнти за вибіркові предмети надають перевагу тим, хто обрав дисципліни, близькі до профілю обраної спеціальності.

Наприклад:

– Для спеціальності «Менеджмент» значущіший коефіцієнт матиме географія, аніж біологія чи українська література.
– Майбутні вчителі математики отримують більший ваговий коефіцієнт за фізику порівняно з іншими предметами.

Фахівці МОН зазначають, що можливість вступати з будь-яким вибірковим предметом зберігається. Проте зміни у системі коефіцієнтів спрямовані на коригування пріоритетів на користь вступників, які вже на етапі вибору предметів орієнтуються на майбутню професійну діяльність.

Це означає, що:

– Якщо абітурієнт обирає непрофільний вибірковий предмет, коефіцієнт за цей предмет буде нижчим.
– Відповідно, і загальний конкурсний бал буде меншим не через погані знання, а через продуману систему оцінювання, що підтримує профільність.
– Зміни у системі коефіцієнтів не є ускладненням, а навпаки — сигналом важливості відповідності предметів обраній спеціальності.

Таким чином, «зниження» конкурсного балу не слід розцінювати як погіршення якості навчальних результатів абітурієнтів, а варто розуміти як планову трансформацію на користь більш точного та справедливого відбору.

Для оперативного отримання інформації про проведення Національного мультипредметного тесту та вступну кампанію рекомендується приєднуватися до офіційного Telegram-каналу «Вступ.ОСВІТА.UA».

Автор

  • Христина Левченко

    Міська репортерша. У центрі її уваги — життя столиці, інфраструктура, влада і люди.
    Гасло: «Київ змінюється щодня. Я — фіксую кожну мить».

різне

Залишити коментар