Тисячі іномарок, ввезених до Росії через схеми “паралельного імпорту”, вже знаходяться в базі даних Інтерполу. Російські власники таких автомобілів, які купують їх у місцевих автосалонах, під час реєстрації часто зіштовхуються з тим, що їхні машини перебувають у міжнародному розшуку як викрадені. Про це повідомляє видання The Moscow Times.
За словами російських експертів, схема продажу фактично викрадених автомобілів існує вже приблизно 30 років, проте найвищого розповсюдження вона набула саме в період активного використання механізму “паралельного імпорту”.
Основний принцип так званої “дубайської схеми” полягає у наступному:
1. Автомобіль береться в лізинг у західній країні.
2. Потім він перепродається до Росії, зазвичай через Об’єднані Арабські Емірати та країни-транзитери, наприклад, держави колишнього СРСР.
При цьому варто зазначити кілька важливих аспектів:
– Лізингові платежі за авто продовжуються оплачуватись спочатку, через що в базах не фігурує як викрадений.
– Однак, після того як автомобіль прибуває до Росії, оплата за лізинг, як правило, припиняється.
– Лізингова компанія усвідомлює факт шахрайства зазвичай через три місяці.
– Після цього машина включається в базу даних Інтерполу як викрадена.
Таким чином до Росії здебільшого потрапляють американські автомобілі, які не мають пробігу, та продаються за привабливими цінами. У той же час в ОАЕ їх реалізація відбувається без особливих перешкод.
Юристи зазначають, що судова практика у справах, пов’язаних із такими автомобілями, найчастіше є негативною. Зокрема:
– Суди схиляються до думки, що оскільки транспортний засіб перебуває в розшуку за лінією Інтерполу, його не можна зареєструвати й допустити до участі в дорожньому русі в Російській Федерації.
– Водночас існують винятки: деяким автовласникам вдалося виграти суди, довівши, що, наприклад, Канада не представила документальних підстав для своїх претензій, що порушувало право власності.
Перевірити автомобіль на його статус спочатку практично неможливо, якщо тільки водій не купує його особисто в західних країнах і сам не займається імпортом до Росії.
Для контексту нагадаємо, що “паралельний імпорт”, тобто ввезення товарів без дозволу правовласника, був узаконений у Росії після відходу іноземних брендів у 2022 році. У 2024 році через цей механізм до Росії було імпортовано близько 150 тисяч нових автомобілів і приблизно 400 тисяч уживаних.