Як чиновниці з Волині занизили ціну автомобілів у своїх деклараціях

Олена Ткач

15 Липня, 2025

Вівторок, 15 липня 2025 року, 21:05

У засобах масової інформації регулярно з’являються повідомлення про підозріло низькі ціни на автомобілі, які декларують українські державні службовці, політики та працівники правоохоронних органів.

Журналісти вирішили детальніше вивчити цю проблему та встановити, наскільки поширене заниження вартості транспортних засобів у деклараціях. Вони виявили сотні таких випадків серед державних службовців, правоохоронців, міських голів і народних депутатів, повідомляє видання «NGL.media».

Серед фігурантів – дві посадовиці з Волині

Існують дві основні підстави для внесення інформації про автомобілі у декларації:

  1. Набуття транспортного засобу у власність декларантом або його близькими родичами.
  2. Отримання права користування автомобілем, який належить іншій особі.

Зазвичай набагато більше осіб зазначають транспортні засоби, якими вони володіють, за аномально низькою ціною.

Зокрема, Тетяна Починюк, заступник начальника відділу прогнозування, аналізу, звітності та моніторингу Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, у своїй декларації вказала користування автомобілем Suzuki Vitara 2022 року випуску. Проте задекларована вартість складає приблизно 1 366 доларів США, що значно нижче за ринкову ціну цієї моделі, яка на момент придбання становила не менш ніж 22 312 доларів. Таким чином, за даними журналістів NGL.media, вартість в декларації занижена на 93,9%.

Ще один приклад – Інна Маковецька, прокурор Рожищенського відділу Маневицької окружної прокуратури. Вона внесла до декларації Volkswagen Tiguan 2022 року, вартість якого зазначила у розмірі 7 996 доларів, тоді як ринкова ціна вживаного автомобіля такого ж року випуску становить близько 36 099 доларів. Різниця між реальною і вказаною вартістю становить 77,8%.


Мотивація заниження вартості автомобілів

За словами юриста Центру протидії корупції (ЦПК) Олексія Бойка, заниження вартості майна може бути ознакою приховування власних активів або непрямим доказом отримання хабаря.

«Сьогодні машину продали за 10 тисяч гривень, а потім можуть попросити про сприяння», – пояснює він. – «Іноді транспортний засіб декларують як подарунок, вказуючи вартість, визначену дарувальником. У таких випадках необхідно з’ясувати, чи був дарувальник насправді здатний дозволити собі такий подарунок».

Заниження вартості майна у більшості випадків пов’язане з відсутністю офіційних доходів, достатніх для купівлі такого майна.

За словами Олексія Бойка, у залежності від конкретних обставин та суми, що занижується, це може розглядатися як:

  • незаконне збагачення,
  • декларування недостовірних відомостей,
  • порушення законодавчих вимог щодо фінансового контролю,
  • необґрунтованість активів або
  • порушення при отриманні подарунка.

Органи контролю за майновими деклараціями

Перевірку майнових декларацій здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Оцінювання адекватності вартості майна відбувається в процесі повної перевірки декларацій.

У разі виявлення заниження вартості відповідні дані спрямовують до правоохоронних органів. Якщо встановлюються ознаки ухилення від сплати податків, інформація передається до податкових органів.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар