Як Формула-1 приносить прибуток — один із найвишуканіших та найдорожчих видів спорту світу?

Владислав Мельник

5 Липня, 2025

«формула-1» на сьогодні відома як один із найбільш витратних і престижних видів спорту у світі. Новим етапом у медійному висвітленні цієї спортивної дисципліни стала нещодавня спортивна драма "Формула-1" режисера Джозефа Косинські, у якій головну роль виконав Бред Пітт. Незважаючи на те, що цей вид спорту традиційно менш популярний в Україні, ніж у багатьох інших країнах, стрічка вже продемонструвала значний касовий успіх на вітчизняному кіноринку.

За інформацією від дистриб’юторської компанії Kinomania, у перший тиждень прокату разом із допрем’єрними показами в Україні фільм зібрав близько 24,6 мільйона гривень. Для порівняння, нещодавній блокбастер Marvel Studios «Громовержці» (Thunderbolts) за весь період прокату заробив лише трохи більше — 28,5 мільйона гривень.

У цьому матеріалі розповімо, яким чином кільцеві автоперегони перетворилися на один із провідних світових видів спорту та чому вони досі приносять колосальні прибутки.

Що таке «Формула-1»? Короткий екскурс у історію

Походження турніру пов’язане з автоперегонами Гран-прі (французькою Grand Prix — великий приз), які проводилися у 1920-1930 роках. Однак після Другої світової війни з’явилася гостра необхідність у стандартизації технічних регламентів. У 1946 році Міжнародна автомобільна федерація (ФІА) затвердила правила так званої «Формули-1», які почали діяти з 1947 року. Суть формули полягає у встановленні комплексу норм, що регламентують технічні параметри, включаючи аеродинаміку, масу автомобіля, об’єм двигуна тощо. Саме від цих правил і походить назва.

Одночасно з цим організатори трьох Гран-прі провели змагання за регламентом Формули-1, а у 1948 році до неї був приєднаний клас Формула-2. Дещо пізніше, у 1950 році, з’явилася ще молодша категорія Формули-3. Таким чином:

  • Формула-1 — світова першість;
  • Формула-2 — континентальна спартакіада;
  • Формула-3 — національна гонка.

При цьому два останні класи мають власну історію створення і розвитку.

Сучасна структура «Формули-1» включає 10 команд, кожна з яких має по два пілоти та два боліди — спеціально сконструйовані гоночні автомобілі. Переможця в особистому заліку коронують титулом чемпіона світу, а команда, що набрала найбільше балів, отримує Кубок конструкторів. Усім призерам нараховуються відповідні грошові винагороди.

Перший сезон Формули-1 складався з семи етапів, в основному проведених у Європі. Винятком був Індіанаполіс у США, де більшість пілотів Формули-1 не брали участі. Нині ж календар змагань налічує 24 гонки, що проходять у 21 країні на п’яти континентах.

Джерела прибутків: як «Формула-1» стала індустрією

Спочатку «Формула-1» була радше закритою подією для обраних осіб, але за кілька десятиліть спорт трансформувався у масштабну медіаіндустрію з оборотами в мільярди доларів. Значна заслуга у цьому належить британському екс-гонщику та бізнесмену Берні Екклстоуну.

У 1970-80-ті роки Екклстоун зосередив свою діяльність на комерційних правах «Формули-1». Він заснував «Асоціацію конструкторів Формули-1», яка мала на меті захист інтересів приватних виробників болідів проти організаторів перегонів та заводських команд.

Берні Екклстоун. Фото — IMAGO

Початок 1980-х приніс конфлікт між «Асоціацією конструкторів» та ФІА щодо розподілу прибутків. У результаті Екклстоун централізував продаж телевізійних прав, закріпивши це через Конкордські угоди 1981 року — довгострокову угоду між ФІА, командами Формули-1 і компаніями групи Formula One Group, що належить Екклстоуну. Цей документ регламентує участь команд у змаганнях, їхні доходи та зобов’язання.

Згодом, завдяки цьому договору, Формула-1 перетворилася на повноцінний бренд зі своїм візуальним стилем, включаючи onboard-камери, телеметрію та графіку. Щорічно аудиторія гонок становить від 300 до 500 мільйонів глядачів, а права на трансляції продають у понад 200 країнах світу.

Сучасний стан: доходи та партнерства

Зараз медіаправа формують найбільшу частку доходів «Формули-1» — приблизно 32,8% від загального річного прибутку. За 2024 рік сукупний дохід досяг 3,65 мільярда доларів США, що на 25% перевищує показники минулого року.

Основні мовники-партнери включають ESPN у США та Sky Sports у Великобританії, що забезпечує широкий географічний доступ і максимальний охоплення аудиторії. «Формула-1» також успішно залучає нових уболівальників через документальний серіал Netflix «Формула-1: Жени, щоб вижити» та власний потоковий телеканал F1 TV.

До інших значущих джерел доходів належать:

  • Спонсорство — приблизно 18,6% загальних надходжень у 2024 році. Наприклад, французький конгломерат LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) уклав 10-річний контракт з Формулою-1 вартістю близько 1 мільярда доларів, або по 100 мільйонів доларів на сезон. Крім того, у списку партнерів — PepsiCo, Qatar Airways, Heineken, Lenovo. Багато років спонсорами були й такі бренди, як Rolex.
  • Продажі ліцензійної продукції та преміальних послуг — близько 19,3% доходу. Сюди входить реалізація сувенірної атрибутики, ліцензійні угоди, а також ексклюзивний сервіс F1 Paddock, що обслуговує поважних гостей і СПонсорів з власною кухнею та вигідним видом на перегони. Квиток на подібне «місце» коштує близько 5 тисяч доларів.

За підсумками сезону 2024 року на гонках Формули-1 побувало приблизно 6,5 мільйона фанатів. Телевізійна аудиторія склала 1,6 мільярда глядачів, а в соцмережах спорт налічував 97 мільйонів підписників.

Фінансові можливості команд залишаються значними: бюджет учасників у минулому сезоні сягав 135 мільйонів доларів. Він включає витрати на розробку болідів, логістику, зарплати інженерам і технічному персоналу. Водночас реальна сума може перевищувати 400 мільйонів доларів на рік, якщо врахувати гонорари гонщиків, керівників, маркетинг і інфраструктуру. Одним із основних джерел доходів команд є призові від гоночних результатів. Наприклад, McLaren у минулому році отримала приблизно 161 мільйон доларів призових.

Як «Формула-1» потрапила до Голлівуду

У 2021 році оголосили про започаткування кінопроєкту, присвяченого «Формулі-1». Головну роль у фільмі виконав Бред Пітт, а режисером став Джозеф Косинські, відомий за картинами «Трон: Спадок» і «Топ Ґан: Меверік». Прем’єра відбулася 26 червня 2025 року.

ФІА виступала співпродюсером стрічки: зйомки проводилися на справжніх трасах під час реальних змагань у 2023-2024 роках, а в кадр потрапляли справжні команди і пілоти, зокрема британський гонщик Льюїс Хемілтон, що представляв Ferrari та також був консультантом і співпродюсером для забезпечення автентичності перегонів. В момент зйомок Хемілтон захищав кольори Mercedes.

Компанія Mercedes допомогла модифікувати гоночний болід Dallara F2 2018 для потреб «кіноперегонів» у форматі Формули-1. Фіктивна команда героя Бреда Пітта була спонсорована реальними брендами — AMG, MSC Cruises, Heineken 0.0 та багатьма іншими, що також є офіційними партнерами Формули-1.

За даними Financial Times, така комерційна інтеграція є результатом роботи Liberty Media — американської корпорації, яка придбала Formula One Group у 2017 році у Берні Екклстоуна за 4,4 мільярда доларів. За інформацією The Guardian, фільм став ключовим елементом глобальної маркетингової стратегії «Формули-1» як спортивного бренду.

При бюджеті у 200-300 мільйонів доларів, кінокартина від Apple Original Films та Warner Bros. Pictures зібрала на старті у світовому прокаті близько 140 мільйонів доларів лише за перші вихідні.


Читайте також: «Ми хотіли, щоб це був творчий процес». Інтерв’ю з командою офіційного дубляжу «Наруто»

Автор

  • Владислав Мельник

    Колишній спортсмен, тепер — спортивний оглядач. Стежить за подіями в українському та світовому спорті.
    Гасло: «Мій спорт — ваші емоції».

різне

Залишити коментар