Які літні продукти можуть становити загрозу? Пояснення експерта

Олена Ткач

22 Липня, 2025

Влітку навіть звичні продукти можуть спричиняти серйозні проблеми зі здоров’ям, особливо в спекотний період року, коли найчастіше зростає ризик харчових отруєнь. Експерт, професор, завідувач кафедри громадського здоров’я та нутриціології Національного університету біоресурсів і природокористування України, президент Асоціації дієтологів України, член Президії Української гастроентерологічної асоціації Олег Швець, розповів, які продукти влітку є найбільш небезпечними.

Він зазначив, що у спекотні дні найбільшу небезпеку становлять продукти, які потребують суворих умов зберігання:

– молочні вироби,
– м’ясні страви,
– яйця.

Водночас несезонні овочі та фрукти, варена кукурудза і кавуни загалом є менш ризикованими, якщо вживати їх у помірній кількості. За словами фахівця, «кавун і кукурудза набагато менше небезпечні, порівняно з котлетами, яйцями чи молоком. Ті продукти, що вимагають спеціального температурного режиму зберігання, мають вищий ризик зараження. Наприклад, якщо залишити яйця чи молочні продукти на столі на декілька годин, це може спричинити серйозні наслідки».

Олег Швець підкреслив важливий аспект: не кожен дискомфорт після прийому їжі свідчить про харчове отруєння. Часто за отруєння помилково приймають:

– переїдання,
– непереносимість великої кількості певної їжі.

«Якщо з’їсти, наприклад, десять качанів кукурудзи, організм може відреагувати погано. Проте це не означає отруєння, а лише свідчить про індивідуальну непереносимість такого обсягу. У кукурудзі містяться фруктові олігосахариди, які ферментуються бактеріями в кишечнику, що може спричинити здуття чи діарею. Відтак слід просто зменшити порцію», — пояснив він.

Крім того, фахівець звернув увагу на те, що часті випадки харчових отруєнь часто пов’язані з іншими продуктами, які споживали одночасно з кавуном чи кукурудзою. «Отруєння іноді плутають із споживанням інших харчових продуктів, які вживалися раніше або разом із фруктами чи овочами», — додав Олег Швець.

За словами експерта, активне розмноження бактерій відбувається у продуктах, умови зберігання, транспортування або приготування яких систематично порушуються. Наприклад:

– варена кукурудза: часто достатньо просто промити і відварити, що забезпечує знищення шкідливих мікроорганізмів;
– домашні консервації м’яса або риби: мають суттєві ризики, особливо якщо технологія стерилізації та герметичного закривання порушується.

Професор попередив, що домашня консервація м’яса чи риби може викликати ботулізм — небезпечне інфекційне захворювання, що вражає нервову систему і потребує негайного спеціалізованого лікування. «Це своєрідний “червоний прапорець”, який сигналізує про серйозну загрозу», — наголосив він.

Ще одним фактором підвищеного ризику влітку є вживання грибів. Експерт радить дотримуватися обережності, особливо якщо немає впевненості у походженні грибів. «Якщо ви не знаєте, які гриби їсте, або якщо їх приніс незнайомий чи неперевірений джерело, – надійніше їх викинути, оскільки отруєння грибами може бути смертельно небезпечним», — застеріг фахівець.

Раніше «Главком» повідомляв, що влітку зростає ризик харчових отруєнь через сприятливі умови для розмноження бактерій при високій температурі повітря. Неправильне зберігання або порушення термінів споживання роблять небезпечними майже будь-які харчові продукти, особливо ті, що мають спеціальні вимоги до транспортування, зберігання, приготування і вживання.

Також у червні у Дніпрі батьки школярів та дітей, які відвідують пришкільні табори та дитячі садки, в соцмережах публікували скарги на якість харчування. На сторінці у Facebook «Освіта та шкільне харчування. Дніпро» вони розміщували фотографії страв, які, на їхню думку, не відповідали жодним санітарним стандартам.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар