Опубліковано: 22 липня 2025 року, 12:10 (GMT+2)
Фахівці з безпеки харчових продуктів знизили допустимий рівень фтору у питній воді, водночас зазначаючи, що наразі немає доказів серйозної шкоди здоров’ю при рівнях, які зазвичай спостерігаються у країнах Європейського Союзу.
Фтор – це природний мінерал, що допомагає запобігати карієсу зубів. У ЄС лише кілька країн, зокрема Ірландія та окремі регіони Іспанії, додають фтор у питну воду. Проте близько 90% зубних паст містять цей елемент.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує максимальне обмеження фтору на рівні 1,5 міліграмів на літр (мг/л), що є чинною нормою в ЄС, оскільки більш високі концентрації можуть спричиняти проблеми з кістками та зубами, особливо у дітей. Останні дослідження свідчать, що навіть при споживанні фтору в концентраціях нижчих за цей рівень, може спостерігатися зниження інтелектуального коефіцієнта (IQ) у дітей.
У зв’язку з цими занепокоєннями Європейське управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) провело повторну оцінку потенційних ризиків фтору.
Основні етапи дослідження EFSA:
– Аналіз понад 20 000 наукових публікацій, що досліджують вплив фтору на розвиток мозку, щитовидної залози, кісток і зубів.
– Вивчення впливу фтору, що надходить з різних джерел: питної води, харчових продуктів, солі з додаванням фтору, зубних паст та інших засобів для догляду за ротовою порожниною, як при споживанні, так і при потраплянні у шлунково-кишковий тракт.
За даними EFSA, у більшості країн ЄС концентрація фтору у питній воді складає менше ніж 0,3 мг/л, що вважається безпечним рівнем.
За словами Сузанне Гугард Беннекау, токсиколога та голови наукового комітету EFSA, загальна експозиція фтору при поточних концентраціях у європейській питній воді, як правило, не становить загрози для здоров’я.
Виняток складають діти віком від 4 до 8 років: у разі регулярного проковтування зубної пасти у цієї групи може виникати легке потемніння зубної емалі, зокрема на молярах, що перебувають у стадії формування. Водночас, при правильному полоскання рота після чистки зубів цей ризик мінімальний.
Нові граничні норми споживання фтору, встановлені EFSA, наступні:
1. До 1 року: 1 мг на добу.
2. Від 1 до 3 років: 1,6 мг на добу.
3. Від 4 до 8 років: 2 мг на добу.
4. Для дорослих і дітей старших за 8 років: 3,3 мг на добу.
Для вагітних жінок встановлені норми покликані захищати розвиваються мозок плода, а також зменшувати потенційні ризики для щитовидної залози та кісток.
Нові зони безпеки є частиною комплексної оцінки споживчого ризику і можуть послугувати підставою для перегляду законних меж вмісту фтору у питній воді в межах Європейського Союзу.
Водночас представники EFSA зауважили, що наразі не існує достатньо чітких наукових даних, аби повністю виключити ризики здоров’ю при концентраціях фтору нижче за 1,5 мг/л, і наголосили на потребі подальших досліджень.
Як відзначив Торхаллур Халльдорссон, фахівець з харчової науки і голова робочої групи EFSA з питань фтору, існують дані, які не можна ігнорувати, що свідчать про можливий вплив фтору на розвиток нервової системи плода, однак цих даних недостатньо для встановлення чітких порогових значень.