ЮНЕСКО почне враховувати вплив збройних конфліктів на пам’ятки всесвітньої спадщини. Відповідне рішення було ухвалено 8 липня під час 47-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що відбувається в Парижі. Про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій України (МКСК). Ініціатором цієї поправки виступила саме Україна.
Заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв наголосив на важливості звернення уваги на проблеми збереження світової культурної спадщини в умовах війни. За його словами:
– існуючий механізм «Всесвітня спадщина під загрозою» має життєве значення,
– однак в умовах окупації його застосування може виявитися неефективним.
Документ передбачає наступні ключові зміни:
1. Центр всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в співпраці з дорадчими органами включатиме у майбутні звіти окремий розділ, присвячений впливу збройних конфліктів на об’єкти спадщини.
2. Це рішення спрямоване на посилення оперативного реагування та вдосконалення механізмів захисту культурних об’єктів.
МКСК відзначає, що це нововведення дозволить не тільки виявляти загрози, що виникають перед об’єктами спадщини, але й формувати довгострокові стратегії захисту в умовах воєнних дій, забезпечуючи охорону культурної спадщини людства.
Нагадаємо, що станом на 25 березня 2025 року внаслідок російської агресії на території України постраждали 1419 пам’яток культурної спадщини, які поділяються за категоріями:
– 139 об’єктів національного значення,
– 1184 об’єкти місцевого значення,
– 96 нещодавно виявлених пам’яток.
Крім того, значних збитків зазнали 2233 об’єкти культурної інфраструктури.
Пошкодження зафіксовано у 18 областях України та у місті Києві, причому найбільша кількість постраждалих пам’яток припадає на:
– Харківську область — 329 об’єктів,
– Херсонську область — 279 об’єктів.
Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України.
—
Команда «Детектора медіа» протягом понад 20 років виконує роль наглядового органу за українськими медіа. Ми аналізуємо якість контенту та сприяємо дотриманню професійних і етичних стандартів у медіа, щоб інформація, яку отримують читачі, була правдивою та повною.
До 22-річчя видання ми відновлюємо Спільноту — коло активних людей, які готові фінансово підтримати наше видання, брати участь у виробленні спільних ідей та отримувати ексклюзивну інформацію про стан справ в українських медіа.
У сучасних реаліях якісна журналістика має особливе значення для суспільства.