Юридична особа здала автомобіль в оренду з правом викупу — хто відповідає за сплату транспортного податку

Олена Ткач

3 Липня, 2025

У випадку передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг, зобов’язання зі сплати транспортного податку покладається на юридичну особу – власника транспортного засобу.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області надало роз’яснення щодо сплати транспортного податку при передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг юридичною особою. При цьому йдеться про транспортні засоби, зареєстровані на території України.

Згідно з пунктом 267.2.1 Податкового кодексу України (ПКУ), об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають двом критеріям:
1. Рік випуску яких не перевищує п’яти років (включно).
2. Середня ринкова вартість яких перевищує 375 мінімальних заробітних плат, встановлених законодавством на 1 січня податкового (звітного) року.

Платниками транспортного податку виступають як фізичні, так і юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають у своєму розпорядженні зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, що відповідають умовам оподаткування, визначеним у пункті 267.2.1 ПКУ.

Юридичні особи, які є платниками податку, повинні самостійно визначати суму податку станом на 1 січня звітного року. До 20 лютого цього ж року треба подати до контролюючого органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування податкову декларацію з транспортного податку (далі – Декларація). Вона формується відповідно до вимог, передбачених статтею 46 ПКУ, із розподілом річної суми податку рівними частинами поквартально.

Форма декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 10 квітня 2015 року № 415 (з урахуванням змін і доповнень).

Що стосується об’єктів оподаткування, які були придбані протягом року, то декларація повинна подаватися протягом одного місяця з дати набуття права власності на такий транспортний засіб. Сплата податку починається з місяця, у якому виникло право власності на цей об’єкт (пункт 267.6.4 ПКУ).

Відповідно до підпункту «б» пункту 14.1.97 ПКУ, фінансовий лізинг визначається як господарська операція, за якою юридична особа-лізингодавець передає лізингоодержувачу майно, що є основним засобом, придбане або виготовлене лізингодавцем, разом з усіма ризиками та винагородами, пов’язаними з правом володіння і користування об’єктом фінансового лізингу. При цьому терміни «фінансовий лізинг» та «фінансова оренда» для цілей ПКУ вважаються тотожними.

Для того, щоб угода визначалася як фінансовий лізинг, достатньо виконання хоча б однієї з наступних умов:
– об’єкт лізингу передається на строк, під час якого амортизується не менше ніж 75% його первісної вартості, при цьому лізингоодержувач зобов’язаний на умовах лізингового договору протягом його дії придбати даний об’єкт з подальшим переходом права власності за визначеною в договорі ціною;
– балансова (залишкова) вартість об’єкта лізингу на момент завершення дії договору не перевищує 25% первісної вартості об’єкта, яка була чинною на початку строку дії лізингової угоди;
– загальна сума лізингових платежів, визначених у договорі на момент його укладення, дорівнює або перевищує первісну вартість об’єкта лізингу;
– майно, що передається в лізинг, виготовляється за індивідуальним замовленням лізингоодержувача і після закінчення терміну договору не може бути використано іншими особами, окрім лізингоодержувача, з огляду на його технологічні та якісні характеристики.

У зв’язку з викладеним, при передачі легкового автомобіля у фінансовий лізинг власником та платником транспортного податку вважається лізингодавець – юридична особа, яка володіє транспортним засобом і зареєстрована згідно із законодавством України.

Податкова декларація подається за місцем реєстрації об’єкта оподаткування протягом місяця з дня набуття права власності на автомобіль, а сплата транспортного податку здійснюється починаючи з місяця набуття цього права.

Запрошуємо підписатися на наш Telegram-канал t.me/sudua, а також на Google Новини SUD.UA, Viber-спільноту, сторінки у Facebook та Instagram, щоб завжди бути поінформованими про найважливіші новини.

Автор

  • Олена Ткач

    Фахівчиня з цифрового маркетингу. Пише просто про складне: штучний інтелект, мобільні додатки, технології в Україні.
    Гасло: «Технології — це просто. Особливо, коли пояснюю я».

різне

Залишити коментар