Жителі Дніпра вчетверте вийшли на протест — Суспільне Дніпро

Ірина Демченко

26 Липня, 2025

Жителі Дніпра 25 липня вже вчетверте вийшли на акцію протесту проти закону, який фактично обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Даний законопроєкт було підписано президентом Володимиром Зеленським. Вже втретє мешканці міста проводять мітинг під стінами обласної військової адміністрації. Участь у заході взяли близько 150 осіб.

Про це інформували кореспонденти Суспільного безпосередньо з місця події.

Поліна, одна з учасниць протесту, розповіла, що виходить на акції вже третій день поспіль, аби відсторонено висловити своє незадоволення через ухвалений закон.

Вона зазначила: «Я виступаю проти позбавлення незалежності НАБУ та САП. Підтримую скасування цього закону, оскільки вважаю його відступом від євроінтеграції, порушенням прав не лише громадян України, а й взагалі це означає крок назад у розвитку нашої демократії та повернення до 2013 року». Дівчина прийшла з плакатом, на якому було написано «Руки геть від НАБУ і САП».

Інша учасниця мітингу, Олександра, розповіла про те, що її родичі військовослужбовці, і вона глибоко обурена прийняттям цього закону, який на її думку порушує права й свободи громадян. За словами дівчини: «Я тут, щоб підтримати протест. Мій брат захищає країну на фронті, дядько зник безвісти, а брат і батько воювали ще з часів Антитерористичної операції. Ми не маємо права мовчати. Виходимо на мирні акції, щоб показати, що ми – народ і влада, а не ті, кого найняли обіймати посади. Вони мають виконувати наші вимоги задля становлення справжньої демократичної держави з правом вибору». Вона додала, що готова стояти на протестах скільки необхідно. На своїй картонці також розмістила заклик підтримувати Збройні сили України, оскільки, за її словами, корупція в армії все ще існує, і бійцям самотужки доводиться збирати кошти на ремонт техніки.

Організатори акції повідомили, що наступний мітинг планують провести 30 липня, напередодні розгляду в парламенті президентського законопроєкту №13533, який стосується повноважень НАБУ та САП.

### Основні положення закону №12414

Законопроєкт передбачає низку змін у функціонуванні антикорупційних органів, зокрема:

– Генеральний прокурор отримає право видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
– Отримає доступ до матеріалів усіх справ НАБУ або зможе делегувати цей доступ іншому прокурору;
– Отримає повноваження закривати розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори щодо підслідності та підписувати підозри високопосадовцям;
– Зможе передавати справи НАБУ іншим правоохоронним органам.

Крім того, керівник САП втратить право входити до групи прокурорів, це рішення буде належати виключно Генеральному прокурору.

У самому НАБУ заявили, що ці зміни фактично позбавляють незалежності антикорупційні органи, які з 2015 року створювалися за підтримки міжнародних партнерів.

Увечері 24 липня президент України Володимир Зеленський подав у Верховну Раду законопроєкт №13533 про «посилення повноважень НАБУ і САП». Обидва органи закликають парламент якнайшвидше ухвалити цю ініціативу. Пресслужби НАБУ та САП підкреслили, що цей законопроєкт відновить всі процесуальні права та гарантії незалежності обох відомств.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук оголосив, що пленарне засідання парламенту для розгляду невідкладного президентського законопроєкту №13533 відбудеться 31 липня.

### Інформація щодо обшуків Служби безпеки України у НАБУ та підозр співробітникам НАБУ, висунутих ДБР

Ранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки України (СБУ) та Офіс генерального прокурора здійснили щонайменше 70 обшуків, пов’язаних із 15 працівниками Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії відбулися без ухвал суду, про що повідомили пресслужби СБУ, ОГП і НАБУ.

Минулого часу джерела Суспільного інформували про серію обшуків детективів бюро у різних регіонах країни. Їм інкримінуються такі злочини, як державна зрада, незаконна торгівля з Російською Федерацією, корупція на користь олігархів тощо. Пізніше у НАБУ підтвердили цю інформацію.

Офіс Генерального прокурора повідомив, що разом із СБУ було викрито та затримано керівника одного з територіальних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова. Йому готують повідомлення про підозру за посібництво державі-агресору, відповідно до статті 111-2 Кримінального кодексу України.

Крім того, СБУ оголосила про підозру депутату Верховної Ради Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб і нібито відповідав за посилення впливу на НАБУ. За даними спецслужби, Христенко підтримував «тісні» контакти з окремими керівниками НАБУ, зокрема з Русланом Магамедрасуловим. Депутат залишив Україну після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Державне бюро розслідувань оголосило підозри трьом працівникам НАБУ у скоєнні дорожньо-транспортних пригод, внаслідок яких потерпілі отримали травми. У НАБУ підтвердили факт ДТП, зазначивши, що дві з них сталися у 2021 році, а третя — у 2023 році. При цьому відомство підкреслює, що співробітники не використовували службове становище, щоб уникнути відповідальності.

Група семи (G7) висловила стурбованість і повідомила, що уважно стежить за подіями, пов’язаними з НАБУ, зокрема стосовно розслідувань стосовно декількох його співробітників, які підозрюються у кримінальних правопорушеннях.

22 липня СБУ проінформувала про виявлення нових фактів витоку інформації з обмеженим доступом у НАБУ. Дані факти виявили під час обшуків за місцем проживання депутата ОПЗЖ Федора Христенка.

За заявою СБУ, серед виявлених документів є матеріали негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, які розслідує НАБУ, а також десятки персональних анкет кандидатів у детективи цього відомства.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро.

Автор

  • Ірина Демченко

    Журналістка з понад 7-річним досвідом. Пише про події у Україні та світі, міське життя, політику та культуру і моду.
    Гасло: «Пишу про Дніпро, як про свій дім».

різне

Залишити коментар