Віддалені від лінії фронту автозаправні станції продовжують продавати каву, а заклади громадського харчування пропонують відвідувачам піцу та суші, нагадуючи про спроби зберегти звичний ритм життя.
В Україні простежується чіткий поділ між зоною бойових дій і повсякденною реальністю мирних громадян. Незважаючи на постійні сигнали повітряної тривоги, гул військових вибухів та активність ворожих безпілотників, українці продовжують шукати канали для збереження нормальності в щоденному існуванні.
Журналісти The New York Times поспілкувалися з мешканцями Києва, які терпляче очікували зеленого сигналу світлофора, перетинаючи вулицю під звуки повітряної тривоги. Їх вразило, з якою наполегливістю українці дотримуються правил і прагнуть плисти у звичному ритмі, незважаючи на повномасштабне військове вторгнення Російської Федерації.
## Прагнення зберегти нормальність на фоні війни
– «Так, літають ракети і все інше, але загинути можна і під колесами машини. Ти просто намагаєшся жити, зберігаючи якомога більше звичних речей, навіть у воєнний період», — ділиться своїми думками 25-річна киянка Маріам Міракян.
Далеко від фронтових рубежів на заправках і далі пропонують каву, в ресторанах та кав’ярнях можна замовити піцу та суші. Вечірки відбуваються, хоча і завершуються об 23:00, аби гості встигли повернутися додому до початку комендантської години о 00:00.
Журналісти відзначають, що те, як українці реагують на сигнали світлофора під час переходу дороги, є показовим символом їхнього прагнення зберегти повсякденну стабільність:
– Червоний — стоп.
– Зелений — вперед.
Відсутність жовтого сигналу, попереджень чи ризиків підкреслює чіткість і послідовність правил поведінки навіть під час повітряної тривоги.
63-річний житель міста Прилуки Володимир Єременко у розмові з журналістами зізнався, що неодмінно чекає зеленого світла, перетинаючи дорогу, навіть коли вигулює свого собаку вечорами і на вулиці відсутній рух транспорту.
За спостереженнями журналістів, в Україні легко впізнати іноземного гостя: іноземці часто переходять дорогу на червоне світло, тоді як місцеві громадяни неодмінно засуджують таку поведінку:
– «У Львові вражає дисципліна людей відносно світлофорів для пішоходів, навіть коли на дорозі немає автомобілів. Відчувається, ніби я повернувся додому, до Гельсінкі», — розповів 24-річний фінський студент Йоганнес Маямакі, який регулярно відвідує Україну.
## Культурна особливість українців
Виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький наголосив у коментарі журналістам, що терпляче очікування зеленого сигналу світлофора можна вважати культурною традицією українців.
– «Це радше звичка, яку війна не змогла викорінити. Набір таких звичок створює уявлення про повсякденне життя, яке є важливим і необхідним для багатьох людей», — пояснив соціолог.
## Реакція українців на заяви Дональда Трампа щодо Росії
Раніше кореспонденти BBC поспілкувалися з жителями Києва, щоб дізнатися їхню думку щодо заяв американського президента Дональда Трампа про можливість введення вторинних санкцій та 100-відсоткових мит щодо Російської Федерації. Виявилося, що значна частина українців ставиться до таких заяв достатньо скептично.
Зокрема, киянки Юлія та Аліса висловили стурбованість ставленням Трампа до російського керівника Володимира Путіна. Вони вважають, що американський лідер робить недостатньо для того, щоб примусити президента РФ сідати за стіл переговорів.
Натомість житель Києва Артем не втрачає оптимізму і підкреслює:
– «Мрію, щоб мир у нашій країні настав якнайшвидше».